Nowości książkowe

 

Bartosz Ćwir, W obronie wypraw krzyżowych. Redakcja, korekta, zdjęcia i przypisy w książce: Paweł Toboła-Pertkiewicz. Koncepcja arty-styczna okładki: Piotr Toboła-Pertkiewicz. Wydawnictwo Prohibita, Warszawa 2019, s. 278.

 

 

O średniowiecznych krucjatach napisano wiele książek, \v których aż roi się od jawnych i celowych kłamstw, mniej lub bardziej świado­mych przeinaczeń oraz uprzedzeń, kompletnie nie oddających ducha idei krucjatowej. Wielotomowe publikacje specjalistów okazują się niewystarczająco pojemne, by obejmować rzeczywistość w sposób całościowy, przez co zostawiają miejsce ideologicznie zaangażowanym twórcom kultury na zapełnienia luk własnymi wyobrażeniami.

Książka, którą oddajemy do rąk czytelników, ma przyczynić się do odrzucenia usankcjonowanych polityczną poprawnością krucjatowych paradygmatów. Stanowi ona swoisty zbiór wątpliwości, z jakimi autor mierzył się niemalże od początku zainteresowania problematyką wy­praw krzyżowych. Czy krucjaty rzeczywiście zaczęły się od wyprawy na Jerozolimę? Czy krzyżowcy faktycznie dokonali niesławnej rzezi? Czy Saladyn okazał miłosierdzie pokonanym łacinnikom?

 

Bartosz Ćwir (ur. w 1992 roku), absolwent hi­storii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Laureat wielu konkursów literackich. Zadebiutował w styczniu 2013 roku na łamach e-zina „Fahrenheit” tekstem W cieniu templariuszy, podejmując po raz pierwszy proble­matykę wypraw krzyżowych. W dalszych latach publikował artykuły o tematyce historycznej w takich czasopi­smach, jak „QFant” czy „Libertas”. Aktywny publicysta. Prowadzi własny kanał na YouTube poświęcony tematyce gier wideo [GalzagGaming).

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
1478166

Licznik odwiedzin

1384964
DziśDziś102
WczorajWczoraj306
W tygodniuW tygodniu102
W miesiącuW miesiącu7902
ŁącznieŁącznie1384964