Nowości książkowe

 

Tomasz Jastrun, Dom pisarzy w czasach zarazy. Iwicka 8A. Redakcja o indeks: Magdalena Niedzwiedzka. Konsultacja merytoryczna: Michał Kabata. Projekt okładki i książki: Krzysztof Łada. Fotografie na okładce: Archiwum Tomasza Jastruna. Korekta: Adam Osiński, Maria Osińska. Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2020, s. 454.

 

 

To opowieść o warszawskim budynku i jego mieszkańcach.

Tomasz Jastrun wraca do dziejów rodzinnego domu przy ulicy Iwickiej 8A, który w stalinowskich latach zamieszkiwali znani pisarze. Książka mówi o procesie zniewalania duszy, o sztuce miażdżonej walcem historii. ale także o przebudzeniu i triumfie prawdy. Autor stara się zrozumieć, dlaczego twórcy podpisali pakt z diabłem.

Kilkadziesiąt lat zbierania materiałów zaowocowało bardzo osobistym, gorącym i chwilami autobiograficznym tekstem. Pełnym anegdot, dygresji, czasem skandalizujących faktów z życia artystów. Intrygujący reportaż, esej i pamiętnik wzbogacony niezwykłymi dokumentami i zdjęciami. Drugą część książki stanowią wywiady z pisarzami, mieszkańcami domu. Wszystko to nasycone poetycką wrażliwością autora.

Tomasz Jastrun – poeta, prozaik, dziennikarz i felietonista. Publikował w paryskiej „Kulturze”. Pełnił funkcję dyrektora Instytutu Polskiego w Sztokholmie i attaché kulturalnego w Szwecji. Od lat pisze do wielu miesięczników i tygodników, takich jak: „Zwierciadło”, „Twój Styl”, „Przegląd”, „Newsweek” czy „Wprost”. Jest autorem powieści, tomów wierszy, książek dla dzieci oraz zbioru pt. Mimo wszystko. Felietony 2007-2012.

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
2223622

Licznik odwiedzin

1620450
DziśDziś111
WczorajWczoraj690
W tygodniuW tygodniu4145
W miesiącuW miesiącu38537
ŁącznieŁącznie1620450