Nowości książkowe

 

Artykuły

Andrzej Katzenmark2

Andrzej Katzenmark, Nie wypłyniesz poza swoją odyseję. Redakcja: Szymon Błaszkowski. Okładka: Krzysztof Urbański. Novae Res - Wydawnictwo Innowacyjne, Gdynia  2015, s. 320.

 

 

Z noty redakcyjnej:

Czy Odyseję można napisać na nowo jako opowieść kryminalną? Kim byłby wówczas współczesny Odys? Jak zmierzyć się z klasyką literatury i przenieść ją w świat XXI wieku?

Na te pytania odpowiada w swojej powieści Andrzej Katzenmark, z finezją i erudycją trawestując mitologiczne losy Odyseusza. Główny bohater, Samuel Bursztyn, rozpoczyna swoją odyseję, starając się rozwikłać zagadkową śmierć przyjaciela. Jeszcze nie wie, że będzie mu pisane zejść do Hadesu czy zmierzyć się ze Skyllą i Charybdą. Nie wie również, że gdzieś w oddali czeka na niego Penelopa.
Książka Andrzeja Katzenmarka pełna jest literackich gier i aluzji. Zachwyca niebywałą lekkością i precyzją języka, a także wartką narracją, w której nie brak wysmakowanego humoru, kryminalnego dreszczyku i miłosnych uniesień.

Narracja w strumieniu świadomości pozwala szybować powietrznymi tunelami percepcji i reakcji, myśli i czynu, afektu i refleksji oraz współprzeżywać najdziwniejsze akrobacje w polu widzenia umysłu bohatera. Czyta się jednym tchem jak własne myśli.

M.G.

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
926306

Licznik odwiedzin

DziśDziś33
WczorajWczoraj366
W tygodniuW tygodniu33
W miesiącuW miesiącu12616