Nowości książkowe

 

Artykuły

Joanna Babiarz

Joanna Babiarz, Być obok. Redakcja, wstęp i projekt okładki: Andrzej Dębkowski. Ilustracje: Janusz Szot. Zdjęcie Autorki na IV stronie okładki: Agnieszka Kałwa. Wydawnictwo Autorskie Andrzej Dębkowski, Zelów 2015, s. 114.

 

 

To kolejna książka poetycka poetki mieszkającej w Nowy Sączu.

Czym jest miłość? Van Gogh powiedział, że „miłość jest uczuciem pozytywnym, uczuciem silnym, uczuciem tak prawdziwym, że dla kogoś kto kocha, wyzbycie się miłości jest tak samo niemożliwe, jak zamach na własne życie”. (...) Czytając wiersze Joanny Babiarz na plan pierwszy wysuwa się jedna rzecz: mocno przemyślane jest ułożenie wierszy w tym zbiorze. Nie ma w nim przypadkowości. Zachowany jest tzw. ciąg myślowy, co nadaje książce charakteru i dramatyczności. (...) Wiara, jak i niewiara, są dla poetki równoważne znaczeniowo, bo jak można nie wierzyć we własne siły i możliwości, kiedy cudowność życia przesłania nam wszystkie nasze trudy i uciążliwości... Także miłości...

Ze wstępu Andrzeja Dębkowskiego

 

„Poetka tworzy swój świat, wykreowany pięknym, metaforycznym językiem wokół podstawowych spraw egzystencjalnych ludzi: miłości, śmierci, możliwości komunikowania się międzyludzkiego, wiary. Mimo pewnego dramatyzmu tej poezji, jest to propozycja w zasadzie otwartego obcowania ze światem, takim, jaki on jest, brutalny i niesprawiedliwy, a czasami piękny, zwłaszcza przez urodę chwil, które dano nam przeżyć”.

Marek Basiaga

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
926309

Licznik odwiedzin

DziśDziś34
WczorajWczoraj366
W tygodniuW tygodniu34
W miesiącuW miesiącu12617