Nowości książkowe

 

 

 

Artykuły

Anna Andrych

Anna Andrych, W oczekiwaniu. Redakcja: Anna Andrych, Danuta Bartosz. Projekt okładki: Marcin Grabia. Autorka akwareli na okładce: Małgorzata Zagórska-Kowalewska. Seria Wydawnicza LIBRA, nr 78. Wydawca: Związek Literatów Polskich, Poznań 2015, s. 70.

 

 

 

Zamiast wstępu i posłowia

W pierwszej dekadzie października 2015 roku Zduńska Wola obcho­dziła 190 rocznicę nadania jej praw miejskich. Urodziny miasta zbiegły się w czasie ze skromnym jubileuszem. 30 lat temu mój wiersz znalazł się na łamach „Zielonego Sztandaru” (trzecia nagroda w turnieju pod­czas warsztatów w Warszawie). Świętowanie urodzin Zduńskiej Woli z pewnością na długo pozostanie w pamięci mieszkańców. Włodarze miasta i pracownicy kultury stanęli na wysokości zadania i zadbali o in­teresujący program oraz oprawę uroczystości. Był także tort. Ja zamiast jubileuszowego tortu mam dla Państwa parę wierszy, które zamieści­łam w tym tomiku. Jest on częściowo wyborem z poprzednich tomików - z racji jubileuszu uważałam to za słuszne, choć ”W oczekiwaniu” jest niewielką pozycją wydawniczą.

Prezydent Miasta Piotr Niedźwiecki z Radą Miasta Zduńskiej Woli nieco wcześniej nagrodził mnie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury, wieloletni wkład w rozwój kultury w naszym mieście i jego promocję w kraju. Pragnę podkreślić, że władze miasta zawsze przyglądały się bardzo przychylnie i wspierały działania Klubu Literackiego TOPOLA (od 28 lat) i osób, które indywidualnie je podejmowały. To zauważenie i życzliwy stosunek Urzędu Miasta, a tak­że Starostwa Powiatowego podnosi prestiż, rangę i wartość pracy każde­go twórcy, który dba nie tylko o własny wizerunek i rozwój nie tylko dla siebie. To rzutuje również na postrzeganie twórców przez mieszkańców Zduńskiej Woli. Tym bardziej, że ta działalność nie ogranicza się wy­łącznie do miejsca, w którym mieszkają i pracują.

Mam nadzieję, że 30 lat mojej pracy twórczej i dla kultury szeroko rozumianej, choćby w niewielkim stopniu przyczyniło się do rozwoju kultury i promocji mojego rodzinnego miasta. Z racji jubileuszu Zduń­skiej Woli, pozwoliłam sobie zaprosić do współpracy Małgorzatę Zagórską-Kowalewską, która mieszka, pracuje i tworzy w naszym mieście. Cieszy mnie fakt, że efekty jej pracy artystycznej zostały dawno już za­uważone i w pewien sposób także są honorowane, do dnia dzisiejszego, w jej rodzinnym, nieco odległym od naszego mieście - Skierniewicach. Akwarela, uznawana za najtrudniejszą z technik malarskich, jest ich kró­lową.

Okładkę zaprojektował Marcin Grabia, grafik, który jest sieradza­ninem, ale w Zduńskiej Woli pracuje jako nauczyciel w Liceum Sztuk Plastycznych.

Tomik jest poznańsko-zduńskowolski. Wydany w serii wydawni­czej LIBRA poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich, druko­wany w poznańskiej drukarni PROFES, przy ul. Małej.

Jeszcze tylko pozostaje autorka tomiku, która stara się pisać o lu­dziach, niekoniecznie akceptowanych przez środowisko oraz sprawach trudnych, które mogą dotknąć każdego człowieka.

Anna Andrych

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
860804

Licznik odwiedzin

DziśDziś93
WczorajWczoraj598
W tygodniuW tygodniu1138
W miesiącuW miesiącu10906