Nowości książkowe

 

Artykuły

Joanna Siedlecka

Joanna Siedlecka, Biografie odtajnione. Z archiwów literackich bezpieki. Redakcja: Marta Dobrecka. Projekt okładki i stron tytułowych: www.designpartners.pl. Zdjęcia na okładce: Lucjan Fogiel/EAST NEWS (lewe); Danuta B. Łomaczewska/EAST NEWS (prawe)Poznań 2015, s. 430.

 

 

Ciemny rewers oficjalnego życia literackiego w PRL-u. W Biografiach odtajnionych Joanna Siedlecka przedstawia dramatyczne losy pisarzy najwyższej rangi, takich jak Gombrowicz czy Broniewski, którym machina totalitarnego państwa zrujnowała nie tylko kariery, ale przede wszystkim życie osobiste. Zniszczyła zdrowie, rozbiła rodziny, wdarła się głęboko w cztery ściany, ich domów, które były nie przystanią, ale nafaszerowaną podsłuchami pułapką.

-------------------------------------

To nie jest książka glamour – lekka łatwa i przyjemna, Nie może się podobać – ma przeszkadzać, poruszać, przerażać. Jest bowiem – po Obławie i Kryptonimie „Liryka” – moją trzecią juz opowieścią o temacie wciąż nieprzerobionym, objętym ciężką zmową milczenia – represjach PRL-u wobec literatów, napisaną na podstawie wielu rozmów, głownie jednak odtajnionych oraz nieznanych wcześniej dokumentów komunistycznej policji politycznej, których mieliśmy nigdy nie poznać.

Po co nam ta mroczna wiedza?

Prawda dokumentów odkłamuje wiele fałszów, mechanizmy karier, promocji jednych, eliminowania drugich. Pozwala zajrzeć za kurtynę naszego życia literackiego i kulturalnego, którego nie sposób zrozumieć bez wciąż mało znanej roli tajnych służb.

Joanna Siedlecka

 

Całość uzupełniają unikatowe, „operacyjne” zdjęcia pisarzy, wykonane im z ukrycia przez „fotografów” SB.

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
951336

Licznik odwiedzin

DziśDziś132
WczorajWczoraj320
W tygodniuW tygodniu452
W miesiącuW miesiącu8577