Nowości książkowe

 

Artykuły

Przemysław Zieliński

Przemysław Zieliński, Przewróciło się. Pierwsza i jedyna biografia Elektrycznych Gitar... Redakcja i korekta: Anna Gądek. Opracowanie graficzne i projekt okładki: Agnieszka Tyrybon. Zdjęcia: Archiwum Elektrycznych Gitar. Fotografia na okładce: Agnieszka Tyrybon. Projekt kota: Jarek Koziara. Wydawnictwo Bernardinum Sp. z o.o., Pelplin 2016, s. 232 + 12 nlb.

 

 

   Od domowych prób w pokoju do występu na Woodstocku. Od nagrywania własnych piosenek na magnetofony szpulowe do rejestracji utworów w studiach we współpracy z uznanymi inżynierami dźwięku. Można by napisać: historia, jakich wiele. Wszyscy znamy całe mnóstwo zespołów, które pokonały długą drogę na szczyt muzycznego Olimpu.

   Jednak w wypadku Elektrycznych Gitar ważniejsze od sławy, sukcesu i imponującej ilości sprzedanych płyt jest coś innego. To opowieść o wieloletnich przyjaźniach, o uporze i wytrwałości i o umiejętności zachowania stoickiego spokoju w obliczu przewrotnego losu.

   Ale to także opowieść o twórczości. Dorobek Kuby Sienkiewicza, Piotra Łojka i pozostałych muzyków zespołu jest rozległy i uniwersalny, a poszczególne utwory, zarówno te z początku lat 90., jak i bardziej współczesne, interpretowane są przez takie autorytety, jak m.in. prof. Antoni Dudek, Jurek Owsiak, prof. Izabella Bukraba-Rylska, salezjanin Andrzej Szpak, Kazik, Piotr Bąkał, specjalista od walki z nałogami dr Bohdan T. Woronowicz, Miłosz Brzeziński oraz socjologowie i psychologowie.

   Oprócz tego grona znakomitości na łamach książki wypowiadają się oczywiście muzycy i ich współpracownicy. Dzięki temu po raz pierwszy możemy przekonać się, jak wyjątkową i fascynującą koncepcję Artysty wypracowali panowie z Elektrycznych Gitar.

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
973148

Licznik odwiedzin

DziśDziś81
WczorajWczoraj328
W tygodniuW tygodniu973
W miesiącuW miesiącu9592