Nowości książkowe

Artykuły

Piotr Machul

Piotr Machul, Ultimatum... Redakcja: Dorota Koman. Wstęp: Bohdan Zadura. Projekt okładki i grafiki: Dawid Ryski. Zdjęcie autora: Krzysztof Plebankiewicz. Wydawca: Miejski Dom Kultury w Radomsku, Radomsko 2016, s. 64.

 

 

   Jakiego rodzaju poetą jest Piotr Machul, można się zorientować po tytule jego tomu i po pierwszym wierszu. Ultimatum to tyle, co wysunięte przez jedno państwo żądanie spełnienia przez inne państwo w określonym terminie określonych wymagań pod groźbą wojny albo - potocznie - wysunięcie żądań, których niespełnienie wiąże się z dramatycznymi, poważnymi następstwami. Sam tytuł jeszcze niewiele mówi, ale pierwszy wiersz w książce pod znaczącym tytułem z wyraźnymi odwołaniami do Księgi Koheleta zawiera znamienny dwuwers dookreślający znaczenie ultimatum poprzez przeciwstawienie:


jest czas antidotum

i czas ultimatum

   Czas ultimatum nie jest więc czasem antidotum. Antidotum jest obronne, ultimatum jest ofensywne. Paradoksalnie można powiedzieć, że ultimatum to jest właśnie to antidotum, którego tak naprawdę nie ma. Ultimatum jest zadziorne, zuchwałe, polemiczne. „Wszystko zależne jest od czasu, ostatecznie od Boga" - to Księga Koheleta 3, 1-8. „Wszystko zależy od interpretacji" - to Piotr Machul w tytule tego wiersza. Jawne i ukryte nawiązania do ważnych tekstów kultury - rozumianych dosłownie i metaforycznie - przewijają się przez cały tom. (...)

Ze wstępu Bohdana Zadury

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
1190200

Licznik odwiedzin

DziśDziś1556
WczorajWczoraj1469
W tygodniuW tygodniu7193
W miesiącuW miesiącu9181