Nowości książkowe

Artykuły

Andrzej Perepeczko

Andrzej Perepeczko, Dzika Mrówka i tam-tamy. Okładkę i ilustracje wykonała: Wanda Orlińska. Szkice i napisy według projektu An-drzeja Perepeczki. Wydawnictwo „Bernardinum” Sp. z o.o., Pelplin 2018, s. 260.

 

 

Andrzej Perepeczko

Urodzony we Lwowie w 1930 roku. Oficer mechanik - poznał morza i porty niemal całego świata, pływał na polskich i obcych statkach. Wykładowca Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Pisarz, autor wielu książek, twórca jednego z najsympatyczniejszych bohaterów polskiej literatury dla dzieci i młodzieży - Dzikiej Mrówki.

Pełna humoru i werwy opowieść o przygodach braci bliźniaków - rezolutnego urwisa Marka Dzikiej Mrówki i nieco mniej przebojowego, ale równie sympatycznego Jarka, czyli Jego Brata. W pierwszym tomie popularnego cyklu bliźniacy wraz ze swym tatą popłyną w rejs do Afryki. Po drodze m.in. zdołają uratować dwójkę rozbitków, rozprawią się z podejrzanymi hiszpańskimi marynarzami i wpadną na trop marokańskich opryszków.

W książce jest wszystko, o czym marzą młodzi czytelnicy - smak przygody, daleka podróż, zagadka do rozwiązania... Jest także nienachalnie podana porcja erudycji.

To prawie gotowy scenariusz filmu przygodowo-podróżniczego. Plastyczne obrazy zdarzeń, barwne dialogi, humor w przedstawieniu postaci - to ogromne zalety powieści.

Barbara Tylicka, krytyk literatury

 

Autor kontynuuje styl pisarski takich twórców, jak Makuszyński, Niziurski czy Bahdaj, łącząc elementy powieści obyczajowej z przygoda i humorem sytuacyjnym.

Joanna Papuzińska, pisarka, krytyk literacki, profesor Uniwersytetu Warszawskiego

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
1211407

Licznik odwiedzin

DziśDziś837
WczorajWczoraj1066
W tygodniuW tygodniu4322
W miesiącuW miesiącu19369