Nowości książkowe

 

  

Plakat

28 maja zmarł łódzki pisarz

Andrzej Ziemowit Zimowski nie żyje

 

Andrzej Ziemowit Zimowski urodził się 15 października 1931 roku w Warszawie. Po Powstaniu Warszawskim i przejściu przez obóz w Pruszkowie, mieszkał wraz z rodziną kolejno w Krakowie, Głogowie i Łodzi. W 1950 roku zdał maturę w I LO im.Mikołaja Kopernika w Łodzi. Był absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej (1954) oraz Nauk Społecznych i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim (1978). Pracował na różnych stanowiskach w instytucjach związanych z przemysłem oponiarskim („Stomil”, „OZOS”) i chemicznym (m. in. jako dyrektor departamentu przemysłu chemicznego w Komisji Planowania przy Radzie Ministrów).

Pracę literacką rozpoczął w połowie lat pięćdziesiątych, pisząc artykuły do gazety zakładowej.Debiutował trzema krótkimi słuchowiskami radiowymi oraz opowiadaniem sensacyjnym pt. Kto i dlaczego?, wydrukowanym wraz z opowiadaniem Antoniego Marczyńskiego w książce pt. Biały jacht, wydanym przez Wydawnictwo Śląsk.

Jego dorobek pisarski obejmuje kilkadziesiąt opowiadań współczesnych, sensacyjnych i science fiction, ponad dwadzieścia słuchowisk radiowych, emitowanych w I, II, IV programie PR i Radiu Bis, dwadzieścia wydanych książek, cztery nagrodzone sztuki teatralne, kilka opracowań pamiętnikarskich. Współpracował z licznymi gazetami codziennymi – Życiem Warszawy, Gazetą Krakowską, Głosem Wielkopolskim, i periodykami – Życiem Gospodarczym, Chemikiem, Przemysłem Chemicznym. Perspektywami, Gazetą Kulturalną, Opowieściami z duchami.

Opowiadania Andrzeja Ziemowita Zimowskiego ukazywały się w periodykach takich jak Wróżka, Nieznany Świat, Nie z tej ziemi.

Łódzka Fundacja KAMENA zrealizował film Bohaterowie z tamtych dni, w którym umieszczono między innymi wywiad z Andrzejem Ziemowitem Zimowskim, opisujący jego przeżycia podczas Powstania Warszawskiego oraz podczas pobytu w obozie Dulag 21.

Należał do Związku Literatów Polskich. Przez wiele lat był współpracownikiem „Gazety Kulturalnej”.

Fot. w tekście: Andrzej Dębkowski

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
1251499

Licznik odwiedzin

37890
DziśDziś103
WczorajWczoraj484
W tygodniuW tygodniu587
W miesiącuW miesiącu15883
ŁącznieŁącznie37890