Nowości książkowe

Wojciech Ossoliński, A pod bukami cicho, biało... Ilustracje: Ewa Giemza. Skład: Marcin Wiśniewski. Współpraca: Magdalena Sajewicz. Wydawca: Muzeum Ziemi Prudnickiej, Prudnik 2023, s. 50.

 

 

Prudnik to my! Prudniczanie, którzy na przestrzeni dziejów przekuwali w rzeczywistość swoje marzenia bez względu na to, kim byli – Czechami, Niemcami czy Polakami. Za ich sprawą miasto – naśladując Wrocław w blasku i sile – cieszyło się estymą, uchodząc za najludniejszą, najzamożniejszą i najpiękniejszą metropolię Górnego Śląska, słynącą rzemiosłem i handlem. Bogactwo i splendor ściągnęły na nie zawiść, a muza historii – Klio – nie zawsze okazywała mu swe życzliwe oblicze, jednak wciąż odradzało się z popiołów niczym mityczny Feniks.

Prudniczanie nigdy bowiem nie byli obojętni, a dobro Prudnika leżało im na sercu, czym najpełniej dawali wyraz miłości do rodzinnego miasta. Szczególne zasługi położyli dla niego nie tylko niezwykli bohaterowie czasu wojny i pokoju, niestrudzeni budowniczowie mostów dialogu, charyzmatyczni duchowni, doświadczeni samorządowcy, oddani społecznicy, znani sportowcy, ale również utalentowani twórcy. Nie sposób wśród nich zapomnieć o tych obdarzonych wyjątkową wrażliwością – wirtuozach słowa – poetach.

Wojciech Ossoliński w tomiku „A pod bukami cicho, biało...” – w ponad trzydziestu utworach literackich pisanych wierszem – zachęca nas do refleksji nad tym co w życiu ważne – w perspektywie trudnej relacji między dniem codziennym a dniem świątecznym – z osobliwą umiejętnością traktowania z humorem i swadą o kwestiach fundamentalnych, a co za tym idzie – lekkością białego puchu. Przekonuje, że najprostsze gesty i słowa – czynione i wypowiadane w Boże Narodzenie – oddają przykazanie miłości, która uparcie trwa wraz z wiarą i nadzieją, będąc największą spośród nich, a dobro zawsze zwycięża. Dajmy porwać się tej magii – magii świąt. Gloria artis! – Chwała sztuce!

Grzegorz Zawiślak, Burmistrz Prudnika

 

WOJCIECH OSSOLIŃSKI (ur. 1949) – prudniczanin. Autor 15 książek poetyc­kich. Redaktor kilkunastu pozycji literac­kich (antologie, almanachy, wydania autorskie). Był liderem grup poetyckich SSSP i 3 razy Zet w Prudniku, Twórczego Koła Poetyckiego Młodych w Głuchoła­zach, Klubu Ludzi Piszących w Prudniku. Od 28 lat prowadzi Klub Ludzi Piszących w Głuchołazach. Aktywny organizator spotkań literackich. Czynnie uczestniczy w pracach Nauczycielskiego Klubu Literackiego przy ZO ZNP w Opolu. Związany z Robotniczym Stowarzyszeniem Twórców Kultury. Od II Zjazdu RSTK jest we władzach krajowych, nie­przerwanie pełniąc tam funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Dwukrotnie był prezesem RSTK województwa opolskiego. Kil­ka sezonów dziennikarzem lokalnej gazety, jurorem konkursów poetyckich i recytatorskich, także wieloletnim prze­wodniczącym jury paczkowskiego konkursu poetyckiego pod nazwą Mury Mówią.

Okazjonalnie tłumacz Františka Všetički. Satyryk, felietonista. Jego utwory prezentowano w mediach i mediach społecznościowych, również w czeskiej prasie lite­rackiej i wydaniach międzynarodowych. Laureat kilkunastu konkursów poetyckich. Za zajęcie I miejsca w konkursie poetyc­kim pt. Krajobrazy słowa otrzymał Nagrodę Marszałka Woje­wództwa Opolskiego. Za Zasługi dla Kultury Robotniczej kapituła RSTK Bydgoszcz przyznała mu Medal Honorowy im. Jakuba Wojciechowskiego. W 2008 roku otrzymał Srebrny Medal Zasłu­żony Kulturze Gloria Artis nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2017 roku Uchwałą Zarządu Głów­nego ZNP odznaczony odznaką Zasłużony Organizator Kultury, Sportu, Turystyki ZNP.