Nowości książkowe

 

Alain Demurger, Templariusze. Proces 1307-1314. Przekład: Justyna Nowakowska. Przygotowanie edycji: Jacek Małkowski. Redakcja: Magdalena Król-Fuśniak. Projekt okładki: Marcin Kośka. Wydawnictwo Astra, Kraków 2018, s. 432.

 

 

 

Agnieszka Szewczyk, Zarządzanie problemami czyli recepty na wirusy naszych czasów. Recenzent: prof. dr hab. Elżbieta Skrzypek. Redakcja i korekta: Agnieszka Strzępka. Wybór ilustracji Elżbieta Mackiewicz. Ilustracje: www.pixabay. com. Zdjęcie z okładki: www.pixabay.com. Zdjęcie z tyłu okładki: Alina Pohoreltseva. Wydawnictwo „Bernardinum” Sp. z o.o., Pelplin 2018, s. 314.

 

 

Zarządzanie problemami – jak to się fachowo mówi – sprowadzać się powinno do ich identyfikowania, a przede szukania możliwości i sposobów ich unikania, lub i zaradzenia, ewentualnym negatywnym skutkom.

Widać tu wyraźnie podobieństwo do wirusów, np. grypy, które tak uprzykrzają życie wielu ludziom na świecie. Unika­nie ich, np. przez szczepionkę, a jeżeli już zaatakują organizm, zwalczanie i minimalizowanie skutków czy też ewentualnych powikłań – to są dopiero nie lada problemy!

Nieraz człowiek intuicyjnie zarządza swoimi osobistymi problemami, nie wdając się w wielkie teorie tego zagadnienia. Potrzebna jest tu jednak mądrość, roztropność, czasem dobra rada kogoś życzliwego.

Problemy szerszego zasięgu – społeczne, ekonomiczne, po­lityczne... też wymagają rozwiązania, ale w gruncie rzeczy i one sprowadzają się do indywidualnych decyzji człowieka. A w tle każdego problemu można zwykle znaleźć deficyt miłości i deficyt wolności. Szukając więc recepty na różne wirusy naszych czasów, trzeba to właśnie wziąć pod uwagę i pragnąć pomocy Tego, który jest Dawcą miłości i wolności. I czerpać z Jego „recept”, których bogactwo zostawił nam na kartach Ewangelii.

Autorka

 

Prof. dr hab. Agnieszka Szewczyk – pracownik nauko­wy Uniwersytetu Szczecińskiego, kierownik Katedry Społeczeństwa Informacyjnego, autorka wielu publikacji naukowych, zajmuje się głównie zagadnieniami zwią­zanymi z wpływem nowych technologii informacyjnych na człowieka oraz problemami etycznymi i moralnymi w ekonomii i zarządzaniu w realiach Społeczeństwa Informacyjnego. Od wielu lat aktywnie uczestniczy w Katolickiej Odnowie w Duchu Świętym. http://www.us.szc.pl/szewczyk

 

Agnés i Salem de Bézenac, Nauka i zabawa z księżniczką Joline. Tłumaczenie: Michał Mierzejewski. Redakcja i korekta: Stanisław Powała-Niedźwiecki. Ilustracje: Agnés de Bézenac. Wydawnictwo „Bernardinum” Sp. z o.o., Pelplin 2019, s. 60.

 

 

Dołącz do Joline, małej księżniczki, która dzień po dniu zmaga się ze swoimi problemami i wyciąga z nich mądre wnioski, ponieważ modli się i prosi o pomoc Króla Królów - Jezusa. Każdej dziewczynce spodobają się opowieści, gdy i pomysły na zabawę zawarte w książce.

Sugerowany wiek: 6-8 lat.

Aleksandra Fidziańska, Zwierciadło czasu. Redakcja: Rafał Orlewski. Projekt okładki: Aleksandra Fidziańska i Witold Stawski. Grafika: okładki: Aleksandra Fidziańska. Wydawca: Nauczycielskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe NASTOK, Piotrków Trybunalski 2019, s. 112.

 

 

 

ALEKSANDRA FIDZIAŃSKA, urodziła się w Piotrkowie Trybunalskim. Poetycko debiutowała w piśmie piotrkowskiej grupy literackiej „Pomosty” (2008). Wydała tomik wierszy Opowiem ci, jak pachnie deszcz (2011). Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich. Jest członkiem grupy literackiej ABATON i grupy poetycko-muzycznej PRZEZNACZENIE, w której śpiewa, pisze teksty i muzykę. Autorka indywidualnych i zbiorowych wystaw fotograficznych.

Drugi tomik potwierdza intelektualne i formalne walory tej poezji, jakie cechowały już debiut książkowy. Wrażliwość, wiedza i doświadczenie życiowe poetki procentują tu mądrością, sprawdzonym warsztatem twór­czym i pięknem sztuki słowa. Dla miłośników mowy wiązanej oznacza to ucztę „duchową i skłania do zadumy nad ludzkim losem we współczesnej rzeczywistości, także do doznań estetycznych z kunsztu obrazowania poetycką polszczyzną.

(Red.)

 

Adam Ochwanowski, Wspólna garderoba. Redakcja i opracowanie edytorskie: Jerzy Daniel. Ilustracje: Ewa Maziarska. Projekt okładki: Anna Daniel. Na okładce obraz Ewy Maziarskiej z serii Cykl niebieski. Życie w mieście. Zdjęcie autora na IV stronie okładki: Robert Kosowski, Edgar Wojtasik. Koordynator wydania: Edgar Wojtasik. Wydawca: Instytut Kultury Ireneusza Ślusarczyka, Jędrzejów 2019, s. 64.

 

 

Adam Ochwanowski urodził się w 1952 roku w Złotej Pińczowskiej na Ponidziu, gdzie mieszka. Absolwent Państwowego Studium Kulturalno-Oświatowego w Krośnie nad Wisłokiem. Publikował w wielu krajowych i regionalnych pismach m.in. w „Twórczości”, „Poezji”, „No­wym Wyrazie”, „Literaturze”, „Tygodniku Kulturalnym”, „Przemianach”, „Sycynie”, „Frazie”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Akcencie”, „Teraz”. Autor 20 zbiorów poetyckich oraz publikacji albumowych m.in. „Dopóki żyją matki”, „Dotyk Madonny”, „Północ”, „Oswajanie świtu”, „Dwunastu gniewnych błaznów”, „Erotyki i przytyki”, „Siedem wierszy głównych”, „Droga Krzyżowa”, „Trzynaście zmysłów”, „Póki co”, „Pławienie koni”. Pisze teksty piosenek (ostatnia płyta: „Kołomyja i pić” z muzyką Tomka Wachnowskiego), scenariusze widowisk plenerowych i kameralnych, libretta (m.in. śpiewogra „Od sabatu do ornatu”, „Wigilia Apokalipsy” - spektakl w Teatrze Bagatela), a także przekłada poezję z języka ro­syjskiego, w dorobku m.in. teksty 20 pieśni z repertuaru Włodzimierza Wysockiego. Regionalista i animator kultury. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej i medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

 

Łyczezar Seliaszki, Wiersze wybrane. Przekład z bułgarskiego Wera Dejanowa i Teresa Moszczyńska-Lazarowa. Redakcja i słowo wstępne: Stanisław Nyczaj. Korekta i opracowanie typograficzne: Irena Nyczaj. Obraz na okładce: Leszek Niciński. Oficyna Wydawnicza STON2, Kielce 2016, s. 94.

 

 

 


 

Janusz Solarz, Dziecinada. Projekt okładki, opracowanie graficzne: Konrad Kowalczyk. Ilustracje wewnątrz książki oraz na okładce: Jolanta Trzcińska-Kijewska. Wydawca: Zaułek Wydawniczy Pomyłka, Szczecin 2020, s. 70.

 

 

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
1478139

Licznik odwiedzin

1384957
DziśDziś95
WczorajWczoraj306
W tygodniuW tygodniu95
W miesiącuW miesiącu7895
ŁącznieŁącznie1384957