Remigiusz Piotrowski, Zamach na II RP. Elity na celowniku. Wydawca: Joanna Adamczyk. Redaktor prowadzący: Jolanta Kowalczuk. Redakcja: Aleksandra Bednarska. Korekta i indeks: Mariusz Dobkowski. Projekt okładki: Paweł Panczakiewicz / PANCZAKIEWICZ ART.DESIGN. Zdjęcie na okładce: Prezydent Rp Staniław Wojciechowski w samochodzie Lincoln przed kościołem ewangelickim we Lwowie, wrzesień 1924 roku, fot. Marian Fuks? Narodowe Archiwum Cyfrowe. Fotoedycja: Barbara Chmielarska-Czekaj. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018, s. 368.
Kto zamierzał zamordować Piłsudskiego w 1921 roku?
Dlaczego ukraińscy nacjonaliści atakowali orędowników porozumienia z mniejszościami narodowymi?
Kto odpowiadał za zamachy bombowe w Krakowie i Warszawie?
„Spiskują przeciw Polsce” – donosiła przedwojenna prasa.
Miała rację!
Nowa książka Remigiusza Piotrowskiego przybliża historie wybranych zamachów na ważnych urzędników państwowych przedwojennej Polski, które byty niejednokrotnie wymierzone w same fundamenty II RP. Poza mordem w Zachęcie przedstawia wiele innych, mniej znanych zamachów. Ich celem stali się m.in. prezydent Stanisław Wojciechowski, minister Bronisław Pieracki, poseł Tadeusz Hołówko czy prezydent Łodzi Marian Cynarski, a także... sam Józef Piłsudski.
Każde przywołane tu wydarzenie mówi nam dużo o kondycji II RP, odkrywa prawdę o wrogach dybiących na jej suwerenność i ukazuje wiele zagrożeń, z jakimi musiały się mierzyć polskie władze i społeczeństwo w trakcie tych trudnych dwudziestu lat wolności. Autor z pasją prowadzi nas ścieżkami międzywojennej Polski i pokazuje, jak krucha w gruncie rzeczy była wywalczona niepodległość, jak wielką wartość stanowiła dla ówczesnych i w końcu – jak rozmaicie bywała rozumiana. Polityczne, społeczne i wojskowe symbole odrodzonego państwa przez niemal całe dwudziestolecie znajdowały się na celowniku tych, którzy spiskowali za plecami władz lub społeczeństwa. Zamachowcy wtapiali się w tłum, by uderzyć w najmniej spodziewanym momencie. Wielu z nich zapłaciło za to wysoką cenę. Zapłaciło ją przede wszystkim polskie państwo.
Remigiusz Piotrowski – popularyzator historii, dziennikarz i pisarz. Zadebiutował w 2013 roku książką Ślepy Maks. Historia łódzkiego Ala Capone. W tym samym roku ukazała się publikacja Literaci w przedwojennej Polsce. Pasje, nałogi, romanse. Kolejna książka, Rozkaz: Trzaskać! Zapomniane akcje polskiego podziemia (2015), otrzymała nominację w kategorii Najlepsza Książka Historyczna Roku w konkursie TYP i Polskiego Radia. W kolejnych latach opublikował Artyści w okupowanej Polsce oraz Absurdy i kurioza przedwojennej Polski.