Jan Gać, Moja Ziemia Święta. Redaktor prowadzący: Justyna Maluga. Redakcja i korekta: Ludmiła Kucharska / Manufaktura Pióra. Fotografie: Jan Gać. Opracowanie graficzne: Michał Mierzejewski. Wydawnictwo „Bernardinum” Sp. z o.o., Pelplin 2020, s. 332.
Książka „Moja Ziemia Święta” jest osobistym zapisem relacji zadzierzgniętych pomiędzy autorem a odwiedzanymi miejscami biblijnymi. Opowieść otwiera garść refleksji wywołanych pobytem w Nazarecie. W oparciu o relacje ewangelistów, tradycję apostolską, dostępne źródła historyczne, autor próbuje niejako sprowokować Grotę Zwiastowania do przemówienia swymi wewnętrznymi treściami, jakże bogatymi, i jakże ważnymi w kontekście tam właśnie rozpoczętego planu zbawienia.
Towarzysząc podróży młodziutkiej Maryi, autor dociera do zacisznej, pachnącej sosnami dzielnicy Ain Karem, ukrytej wśród wzgórz pod hałaśliwą od tętna życia Jerozolima. I snuje refleksje, co tak ważnego się tam wydarzyło, a potem śladem Świętej Rodziny dociera do Betlejem.
Autor zaprasza czytelnika do powrotu do Galilei, w okolice Nazaretu, nad piękne Jezioro Galilejskie, na galilejskie wzgórza, każe przekroczyć rzekę Jordan, która zawsze była rzeka graniczną. Doświadczamy fascynującej podróży po historycznych miejscach, w których warstwami odkładały się kolejne zdarzenia jakże burzliwych dziejów kraju. Przez Samarię podążamy za Jezusem do Jerozolimy, gdzie odbyły się ostatnie akordy planu zbawienia. Nie sposób podróżować po Ziemi Świętej bez głębszej refleksji na temat Jezusowych współpracowników, apostołów i uczniów, ale też Jego kuzyna, Jana Chrzciciela, czy adoptowanego apostoła – Pawła z Tarsu.
Podróż te odbywamy w kontekście archeologicznym i historycznym, ale też w oprawie piękna przyrody, czemu autor poświęca wiele miejsca, aby podkreślić, jak fascynująca jest ziemska ojczyzna Jezusa.
______________________
Jan Gać, historyk, podróżnik, fotografik, zafascynowany przeszłością tropi jej relikty podczas licznych podróży historycznych, archeologicznych i kulturowych w krajach basenu Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu i obu Ameryk, Północnej i Południowej. Po ukończeniu studiów fotograficznych w USA wyprawy autora przybrały również charakter zdjęciowy. Z aparatem w ręku przemierza on kontynenty w poszukiwaniu reliktów dawnych kultur i cywilizacji, utrwalając w obrazach ich ślady. Jest autorem ponad dwudziestu książek, w tym czterech przewodników po Ziemi Świętej, Gracji bizantyjskiej, Rzymie i o drodze do Santiago de Compostela Szlakiem Francuskim. W różnych pismach opublikował ponad 350 artykułów z dziedziny historii, sztuki i religii. Pełną listę można znaleźć na stronie: www.jangac.com.pl