Stanisław Srokowski, Nowa awangarda poetycka. Redaktor prowadzący: Ryszard Sławczyński. Opieka redakcyjna: Stanisław Srokowski. Projekt okładki, opracowanie graficzne, DTP: Sławomir Pęczek. Zdjęcia z archiwum domowego Stanisława Srokowskiego, Ryszarda Sławczyńskiego oraz Wikipedii. Na okładce: Tadeusz Makowski, Czworo dzieci z trąbą, olej na płótnie, 81 x 100 cm, Muzeum Narodowe w Warszawie, 1929. Wydawca: AKWEDUKT Oficyna Wydawnicza, Wrocław 2023, s. 124.
Być może rodząca się ciemna moc nowej poezji to wyraz chaosu panującego w naszej epoce, chaosu wartości, znaków i obrazów. Powstaje tylko pytanie, czy twórca, uczestnicząc w tym chaosie, w tym procesie zamazywania świata, nie przyczynia się do jeszcze większego chaosu. A może przeciwnie, ten ciemny język uzmysławia nam, że pojawia się nowa wartość, która przesuwa granice ludzkiego poznania. Sztuka staje na gruncie nauki. Zakorzeniona w materii egzystencjalnej, staje się równocześnie inżynierią twórczą i materiałem badawczym, organizującym nowe laboratorium odradzających się form poetyckich. Poeta arbitralnie ustanawia nowe granice znaczeń, łamiąc wiele dotychczasowych norma i zasad lingwistycznych. A to prowadzi do hermetyzacji poezji. Wykluwa się nowa rzeczywistość liryki awangardowej. A język staje się jej nadzieją i problemem [...].
Powstaje tylko pytanie, czy tak daleko posunięte nowatorstwo będące celem samym w sobie, nie prowadzi nas w stronę ślepego zaułka, z którego nie ma już wyjścia. A może to jednak tylko labirynt dla śmiałej i odważnej ludzkiej wyobraźni.
(fragment eseju Stanisława Srokowskiego)