Romana Cegielna-Szczuraszek, „M” jak Mi_ość. Redakcja tomu: Dawid Jung. Korekta: Agnieszka Nawrocka. Projekt okładki: Romana Cegielna-Szczuraszek, Barbara Zabłocka. Zdjęcie autorki z archiwum domowego. Seria wydawnicza Literatura SPP, tom 15. – redakcja: Łucja Dudzińska, Dawid Jung. Seria wydawnicza Biblioteka FONT, tom 69. – redakcja: Łucja Dudzińska. Wydawca: FONT, Po-znań 2024, s. 74.
Postmodernizm post mortem. Poetka Romana Cegielna-Szczuraszek, mistrzyni ironii, bardziej męska niż niejeden macho, bezlitosna wobec kobiecej słabości, a przy tym, o paradoksie, potrafiąca zaskoczyć czułością oraz intymnością, chwyta czytelnika (niekoniecznie metafizycznie) za wszystkie możliwe narządy, którymi warto życie kontestować, by nie zgnuśnieć, by nie poddać się śmierci na starość. Na młodość.
To poezja, która eksploruje ból i tęsknoty, rozczarowania i małe zwycięstwa, i niczym anatomista w laboratorium rozłoży na czynniki pierwsze złożoność ludzkich relacji, tożsamości i społecznych norm, by w szaleńczych puentach z literackiego dekorum sięgnąć po cynizm oraz dekonstrukcję tradycyjnych wartości.
Niniejsza książka (narracyjnie ożywcza, odważna, bezkompromisowa) to emocjonalna podróż przez zawirowania miłości i oczekiwań. To studium fascynacji cielesnością i przemijaniem, krytyki patriarchatu, alienacji, i wreszcie, co najcenniejsze – każdy utwór jest głęboko osadzony w osobistych doświadczeniach poetki, które stają się uniwersalnym komentarzem na temat współczesnej ars amandi. Ja tej poezji wierzę, gdy prosi, by raz jeszcze spytać: jak kochać w świecie pełnym chaosu i niepewności.
Dawid Jung