Andrzej Krajewski, Rzeczpospolita kryzysowa. Dwadzieścia lat spaceru po linie. Redakcja: Wojciech Maziarski, Jacek Świąder. Konsultacja merytoryczna: Piotr Cichoracki. Korekta: Teresa Kruszona. Projekt okładki: Maciej Trzebiecki. Fotoedycja: Rafał Szczepankowski. Przygotowanie zdjęć do druku: Paweł Bajer. Opracowanie graficzne: Elżbieta Wastkowska. Redaktor prowadzący: Katarzyna Kubicka. Wydawnictwo Agora, Warszawa 2025, s. 406.
POLSKA NAD PRZEPAŚCIĄ
Podręczniki do historii ukazują dwudziestolecie międzywojenne jako czas odrodzenia i stabilizacji polskiej państwowości. Andrzej Krajewski rozprawia się z tym mitem i opowiada o dwudziestu latach zmagań II Rzeczypospolitej z wojną, spiskami, głodem i nie tylko. Wychodziła obronną ręką z tych kryzysów aż do najazdu nazistowskich Niemiec i Związku Radzieckiego.
Autor sięga po mało znane dokumenty z epoki i dzienniki najważniejszych osób w państwie, relacjonuje uliczne starcia i tajne narady w gabinetach, dzięki czemu tworzy wielowarstwową opowieść o Polsce międzywojennej, rzucającą nowe światło na ten okres historii kraju.
Warsztat historyczny w połączeniu z talentem Andrzeja Krajewskiego do snucia opowieści dał świetny efekt: książkę dokumentującą największe problemy II RP czyta się jak powieść przygodową. Po lekturze lepiej zrozumiemy nie tylko tamtą, przypominającą beczkę prochu Polskę, ale i mechanizmy wielu dzisiejszych podziałów i kłopotów. Dla miłośników dwudziestolecia, dla jego krytyków i dla tych, którzy niewiele wiedzą, słowem – dla wszystkich. Bardzo polecam!
Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka „Chłopek”
Myślisz, że dziś w Polsce jest bałagan, a politycy ciągle się kłócą? Mamy święty spokój w porównaniu z II Rzecząpospolitą. W fascynującym eseju Andrzej Krajewski pokazuje, że II RP była krajem toczącym się od kryzysu do kryzysu: hiperinflacja, kryzys gospodarczy, zamach stanu, krwawe spory wewnętrzne. Bogate źródła i świetne pióro!
Adam Leszczyński, autor „Ludowej Historii Polski”