Jacek Woźniakowski, Ze wspomnień szczęściarza. Redakcja: Małgorzata Szczurek, Hen-ryk Woźniakowski. Projekt okładki: Witold Siemaszkiewicz. Fotografia na I stronie okładki: Danuta Węgiel. Na IV stronie okładki fotografia Jacka i Marii Woźniakowskich z dziećmi i wnukami. Adiustacja: Małgorzata Biernacka. Korekta: Barbara Gąsiorowska, Katarzyna Onderka. Indeks: Katarzyna Onderka. Projekt typograficzny: Irena Jagocha. Wydawnictwo Znak, Kraków 2008, s. 312.
„Tak oto Jacek Woźniakowski to między innymi: a) szlachcic, ułan, fasonowiec; b) demokrata, przyjaciel wszelkich pogardzanych czy ośmieszanych; c) człek chorowity, a wysportowany i wytrzymały; d) nonszalancki i uparty, a ustępliwy i serdeczny; e) czasem kostyczny i wyniosły, a kiedy go przycisnąć - humorysta, zdolny kpić także z siebie (aby nie z rodziny); (...) g) podróżnik, bywalec świata, a zarazem z zamiłowania polski prowincjusz, krakauer i zakopiańczyk; (...) i) zamiłowany domator, choć nigdy go nie ma w domu; (...) ł) pobożniś, działacz katolicki, lubiący jednak rozważać (nie bez upodobania) różne herezje i podgryzania; (...) n) apolityczny w zainteresowaniach, a zarazem w polityce bardzo nieustępliwy; (...) p) patriota bez złudzeń na temat niektórych wstydliwych kulisów polskości, ale nader wrażliwy, gdy mu nadepnąć na jakiś polsko-tradycyjny odcisk. (...) Taki właśnie jest Jacek: złożoność w nim sprzeczności i rozmaitości daje w istocie osobowość twórczą i życiową całkiem jednolitą, a przez zagadkę jedynego w swoim rodzaju złączenia różnych wektorów autentyczną, bo niepowtarzalną; bez niego dotkliwie bylibyśmy ubożsi, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę”.
Stefan Kisielewski
Jacek Woźniakowski (ur. 1920) – ciężko ranny w kampanii wrześniowej, oficer AK, dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Po wojnie redaktor „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”, współzałożyciel i redaktor naczelny Wydawnictwa Znak, profesor historii sztuki na KUL-u, wykładowca między innymi uniwersytetów Le Mirail w Tuluzie i Hebrajskiego w Jerozolimie, pisarz, publicysta, tłumacz. Najważniejsze jego książki to Góry niewzruszone, Co się dzieje ze sztuką?, Laik w Rzymie i w Bombaju, Czy kultura jest do zbawienia koniecznie potrzebna? Członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, uczestnik obrad Okrągłego Stołu, pierwszy prezydent Krakowa po 1989 roku. Otrzymał doktorat honoris causa uniwersytetu w Leuven, Krzyż Komandorski Polonia Restituta, Krzyż Oficerski Legii Honorowej, Nagrodę Alfreda Jurzykowskiego i inne. Członek Papieskiej Rady Kultury, PAU, Pen Clubu oraz wielu towarzystw naukowych i literackich w Polsce i za granicą.