Han Kang, Nie mówię żegnaj. Przełożyła: Justyna Najbar-Miller. Redaktorka inicjująca: Joanna Maciuk. Redaktorka prowadząca: Anna Kapuścińska. Redakcja: Gabriela Niemiec. Korekta: Małgorzata Kuśnierz, Anna Żołnik. Projekt okładki i stron tytułowych: Paulina Piorun. Wydawnictwo WAB, Warszawa 2024, s. 384.
Pamiętam, że kiedy kilka lat temu ktoś mnie zapytał, o czym napiszę następną powieść, odpowiedziałam, że mam nadzieję, że będzie to powieść o miłości. Nie zmieniłam zdania. Mam nadzieję, że jest to powieść o miłości bez granic.
(fragment Od Autorki)
Han Kang snuje opowieść o desperackiej walce i godności ludzi, którzy wbrew otaczającym ich ciemnościom starają się odnaleźć promień światła. Ta zaczerpnięta z niedawnej tragicznej historii Korei opowieść o płynącej z głębi serca, bezgranicznej miłości – która sprawia, że człowiek staje się w końcu człowiekiem – obezwładnia pięknem zawartym w eleganckich, poetyckich zdaniach i olśniewająco żywych obrazach.
Autorka rysuje poruszający portret trzech kobiet i opowiada o ich zmaganiach z doznaną w przeszłości przemocą i stratą.
Przedstawienie tragicznych wydarzeń staje się pretekstem do stawiania ważnych pytań o pamięć zbiorową, historyczną odpowiedzialność oraz o siłę opowiadania historii.
Han Kang – koreańska pisarka została tegoroczną laureatką Nagrody Nobla Nobla „za prozę mierząca się z historycznymi traumami i odsłaniająca kruchość ludzkiego życia”. Han Kang urodziła się w 27 listopada 1970 roku w Gwangju. Od dziesiątego roku życia mieszkała w Seulu, gdzie przeprowadziła się z rodziną. Studiowała filologię koreańską na Yonsei University. Debiutowała jako poetka, publikując pięć wierszy, w tym „Zimę w Seulu”, w Munhak-gwa-sahoe (1993). W następnym roku rozpoczęła karierę pisarską, wygrywając konkurs literacki gazety „Seoul Shinmun” w Seulu za opowiadanie Czerwona kotwica (1994). Pierwszy zbiór opowiadań zatytułowany Yeosu opublikowała w 1995 roku. Przez trzy miesiące w 1998 roku uczestniczyła w międzynarodowym programie pisarskim University of Iowa, przy wsparciu Arts Council Korea. Jej twórczość obejmuje zbiory opowiadań Fruits of My Woman (2000), Ognista salamandra (Fire Salamander, 2012); powieści: Czarny jeleń (Black Deer, 1998), Twa zimna dłoń (Your Cold Hands, 2002), Wegetarianka (The Vegetarian, 2007), Breath Fighting (2010) i Lekcja greki (Greek Lessons, 2011), Nadchodzi chłopiec (Human Acts) (2014), Biała elegia (The White Book, 2016), Europa (2019). Opublikowano także zbiór wierszy pt. Schowałam w szufladzie o zmierzchu (2013). Zdobywczyni wielu nagród m.in. nagrody International Booker Prize for Fiction za powieść Wegetarianka (2007), przetłumaczoną na wiele języków.