Nowości książkowe

 

Anna Pituch-Noworolska, Opowiem ci jesień. Redakcja, posłowie i projekt okładki: Andrzej Dębkowski. Fotografie na okładce i w tekście: Anna Pituch-Noworolska. Zdjęcie autorki na IV stronie okładki: Anna Szaflarska. Wydawca: Unia Polskich Pisarzy Lekarzy, Kraków 2024, s. 76.

 

 

W swojej książce Anna Pituch-Noworolska próbuje pogodzić przeszłość z teraźniejszością. Walczy z myślami czy godnie przeżyła swój czas tutaj – na ziemi. Dlatego jej głowa jest pełna wątpliwości. Poetka stawia elementarne pytania o istotę istnienia, tyle tylko, że stawia je w swoim własnym języku i że są to często pytania, na które nie ma odpowiedzi. Nie ma, bo być nie może, to pozostawia czytelnikowi i dlatego książka nabiera charakteru uniwersalnego. Nie ma tutaj miejsca na rzeczy błahe, a więc takie, które być może mają znaczenie dla bardzo wąskiego grona odbiorców, bo poetka myśli i patrzy o wiele szerzej. Chce dotrzeć do tych pokładów ludzkiej wrażliwości, które były dotąd nie do końca pootwierane.

Andrzej Dębkowski

 

Anna Pituch-Noworolska, urodziła się i dotychczas mieszka w Krakowie, gdzie odbyła cała swoją edukację – włącznie z Wydziałem Lekarskim ówczesnej Akademii Medycznej, obecnie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest lekarzem. Od najmłodszych lat pisanie było jej marzeniem. Debiut zawdzięcza Magdalenie Węgrzynowicz-Plichcie – praca nad  poetyckim tomikiem „Bukiety czasu”. Następne tomy to: „Gotyk”, „Jesienny księżyc”, „Wiersze rozsypane”, „Skrzynia pełna wiatru”, „Portret z magnolią”, „Krajobrazy dni” i proza poetycka „Gobeliny”. W 2023 roku opublikowała zbiór opowiadań „Malowanie mgły”. Regularnie publikuję w Almanachu Krakowskiej Nocy Poetów i Literacie Krakowskim oraz w innych czasopismach.
Interesuje się historią sztuki, a zwłaszcza okresu średniowiecza, fotografią i podróżami. Najchętniej podróżuje do Włoch i Hiszpanii. W łagodnym pejzażu Toskanii i średniowiecznych miastach Umbrii, klimacie  Andaluzji z intrygującymi wpływami arabskimi czuje się najlepiej. Współpracuje z Radiem Kraków, gdzie w historycznych felietonach opowiada o średniowiecznych ciekawostkach i tajemnicach królewskiego grodu nad Wisłą.
Należy do Związku Literatów Polskich i Unii Polskich Pisarzy Lekarzy.