Juliusz Wątroba, Na pięcioliniach snów. Redakcja: Mirosław Siemiński. Obrazy: Michał Kliś. Fotografia autora: Dawid Świńczyk. Korekta: Barbara Siemińska. Współpraca: Bożena Krzempek, Joanna Sosna. Wydawca: Krakowski Oddział Związku Literatów Polskich, Kraków 2024, s. 226.
Juliusz Wątroba, urodził się w 1954 roku w Rudzicy, na Śląsku Cieszyńskim. Absolwent Politechniki Łódzkiej. Poeta, prozaik, satyryk, kabareciarz... Debiut liryczny w RADARZE (1977), satyryczny w SZPILKACH (1977), książkowy w WYDAWNICTWIE ŚLĄSK (Chwila przemienienia – Katowice 1983).
Opublikował 56 książek: poezje, satyry, fraszki, aforyzmy, powieści, opowiadania, felietony, reportaże.
Autor musicali, spektakli, programów kabaretowych, tekstów pieśni i piosenek autorskich...
Setki jego wierszy ukazało się w pismach literackich, kulturalnych, satyrycznych i w edycjach zbiorowych. Laureat stu konkursów literackich. Jego utwory były tłumaczone na język angielski, niemiecki, czeski, słowacki i bułgarski.
W latach 1989-2004 współpracował z Polskim Radiem, gdzie jego utwory interpretowali najwybitniejsi aktorzy. Członek kabaretu TON, założyciel i autor kabaretu FANaberie.
Zagrał główną rolę w 270. odcinku popularnego serialu Szpital, a także, wspólnie z Sabiną Głuch, we własnym spektaklu satyryczno-lirycznym Pociąg pospieszny do miłości, którego premiera odbyła się w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej w 2016 roku. Jest też główną postacią filmu dokumentalnego Szczęśliwe miejsce, które ma poetę w reżyserii Ewy Borysewicz.
Członek m.in. Związku Literatów Polskich (w latach 2015-2023 prezes katowickiego Oddziału ZLP) i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Należy do zespołu redakcyjnego Niezależnego Kwartalnika Literacko-Artystycznego Post Scriptum.
Za twórczość literacką otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki IKAR (dwukrotnie), odznakę Zasłużony Działacz Kultury, Nagrodę Starosty Bielskiego im. ks. Józefa Londzina, odznakę Za Zasługi dla Województwa Bielskiego, Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego, złotą odznakę Za Zasługi dla Województwa Śląskiego, Nagrodę im. Władysława Orkana (Warszawa), brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.