Helen J. Nicholson, Kobiety i krucjaty. Przekład: Mateusz Józefowicz. Przygotowanie edycji i projekt okładki: Jacek Małkowski. Redakcja i korekta: Marcin Grabski, Barbara Faron. Ilustracja na okładce: Alamy. Wydawnictwo Astra, Kraków 2024, s. 320.
Książka porusza temat zaangażowania kobiet w ruch krucjatowy między drugą połową XI wieku, gdy papież Grzegorz VII zarządził pokutną wyprawę krzyżową w celu wsparcia chrześcijan ze Wschodu, a 1570 rokiem, kiedy ostatnia ostoja krzyżowców na Cyprze została zdobyta przez Turków osmańskich. Uwzględnia działania kobiet nie tylko na bitewnych polach – zarówno jako obrończyń, jak i agresorek – ale także ich rolę w werbowaniu krzyżowców oraz wspieraniu krucjat poprzez mecenat, propagandę i modlitwę.
Kobiety epoki średniowiecza były głęboko zaangażowane w ruch krucjatowy, ale role, które mogły odgrywać i sposób, w jaki współcześni dokumentowali ich czyny, były podyktowane konwencjami społecznymi i oczekiwaniami kulturowymi.
Książka koncentruje się głównie na kobietach wywodzących się ze świata łacińskiego, ale też analizuje wpływ krucjat na życie innowierców w Europie Zachodniej i muzułmanów na Bliskim Wschodzie.
__________________
Dr Helen J. Nicholson – urodziła się w Irlandii Północnej i kształciła w Belfaście, w Oadby oraz w St Hildas College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Posiada doktorat Uniwersytetu Leicester, jest profesorem historii średniowiecza na Cardiff University. Opublikowała wiele prac poświęconych krucjatom, zakonom rycerskim, średniowiecznym wojnom oraz procesom templariuszy, ich życiu codziennemu i roli w ówczesnym świecie. Jest autorką książki o królowej Sybilli Jerozolimskiej oraz kobietach krucjat.