Wojciech Ossoliński, A pod bukami cicho, biało... Ilustracje: Ewa Giemza. Skład: Marcin Wiśniewski. Współpraca: Magdalena Sajewicz. Wydawca: Muzeum Ziemi Prudnickiej, Prudnik 2023, s. 50.
Prudnik to my! Prudniczanie, którzy na przestrzeni dziejów przekuwali w rzeczywistość swoje marzenia bez względu na to, kim byli – Czechami, Niemcami czy Polakami. Za ich sprawą miasto – naśladując Wrocław w blasku i sile – cieszyło się estymą, uchodząc za najludniejszą, najzamożniejszą i najpiękniejszą metropolię Górnego Śląska, słynącą rzemiosłem i handlem. Bogactwo i splendor ściągnęły na nie zawiść, a muza historii – Klio – nie zawsze okazywała mu swe życzliwe oblicze, jednak wciąż odradzało się z popiołów niczym mityczny Feniks.
Prudniczanie nigdy bowiem nie byli obojętni, a dobro Prudnika leżało im na sercu, czym najpełniej dawali wyraz miłości do rodzinnego miasta. Szczególne zasługi położyli dla niego nie tylko niezwykli bohaterowie czasu wojny i pokoju, niestrudzeni budowniczowie mostów dialogu, charyzmatyczni duchowni, doświadczeni samorządowcy, oddani społecznicy, znani sportowcy, ale również utalentowani twórcy. Nie sposób wśród nich zapomnieć o tych obdarzonych wyjątkową wrażliwością – wirtuozach słowa – poetach.
Wojciech Ossoliński w tomiku „A pod bukami cicho, biało...” – w ponad trzydziestu utworach literackich pisanych wierszem – zachęca nas do refleksji nad tym co w życiu ważne – w perspektywie trudnej relacji między dniem codziennym a dniem świątecznym – z osobliwą umiejętnością traktowania z humorem i swadą o kwestiach fundamentalnych, a co za tym idzie – lekkością białego puchu. Przekonuje, że najprostsze gesty i słowa – czynione i wypowiadane w Boże Narodzenie – oddają przykazanie miłości, która uparcie trwa wraz z wiarą i nadzieją, będąc największą spośród nich, a dobro zawsze zwycięża. Dajmy porwać się tej magii – magii świąt. Gloria artis! – Chwała sztuce!
Grzegorz Zawiślak, Burmistrz Prudnika
WOJCIECH OSSOLIŃSKI (ur. 1949) – prudniczanin. Autor 15 książek poetyckich. Redaktor kilkunastu pozycji literackich (antologie, almanachy, wydania autorskie). Był liderem grup poetyckich SSSP i 3 razy Zet w Prudniku, Twórczego Koła Poetyckiego Młodych w Głuchołazach, Klubu Ludzi Piszących w Prudniku. Od 28 lat prowadzi Klub Ludzi Piszących w Głuchołazach. Aktywny organizator spotkań literackich. Czynnie uczestniczy w pracach Nauczycielskiego Klubu Literackiego przy ZO ZNP w Opolu. Związany z Robotniczym Stowarzyszeniem Twórców Kultury. Od II Zjazdu RSTK jest we władzach krajowych, nieprzerwanie pełniąc tam funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Dwukrotnie był prezesem RSTK województwa opolskiego. Kilka sezonów dziennikarzem lokalnej gazety, jurorem konkursów poetyckich i recytatorskich, także wieloletnim przewodniczącym jury paczkowskiego konkursu poetyckiego pod nazwą Mury Mówią.
Okazjonalnie tłumacz Františka Všetički. Satyryk, felietonista. Jego utwory prezentowano w mediach i mediach społecznościowych, również w czeskiej prasie literackiej i wydaniach międzynarodowych. Laureat kilkunastu konkursów poetyckich. Za zajęcie I miejsca w konkursie poetyckim pt. Krajobrazy słowa otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego. Za Zasługi dla Kultury Robotniczej kapituła RSTK Bydgoszcz przyznała mu Medal Honorowy im. Jakuba Wojciechowskiego. W 2008 roku otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2017 roku Uchwałą Zarządu Głównego ZNP odznaczony odznaką Zasłużony Organizator Kultury, Sportu, Turystyki ZNP.