Dan Raviv & Yossi Melman, Szpiedzy Mossadu i tajne wojny Izraela. Przełożył: Janusz Ochab. Projekt okładki: Piotr Bukowski. Projekt typograficzny: Robert Oleś. Fotografia na okładce: ipo3/Shutterstock. Redakcja: Małgorzata Poździk. Korekta: Agata Czerwiska, Anna Woś. Wydawnictwo Czarne, Wołwiec 2023, s. 512.
Pasjonująco napisana i znakomicie udokumentowana historia najsłynniejszej agencji wywiadowczej świata. Są tu opisy najbardziej spektakularnych akcji inspirowanych przez izraelski wywiad, m.in. operacji Piorun – odbicia pasażerów porwanego samolotu Air France z Izraelczykami na pokładzie, czy operacji Opera – zbombardowania irackiego reaktora atomowego Osirak w 1981 roku. Autorzy nie stronią od spraw kontrowersyjnych i wyciągają na światło dzienne dyskusyjne działania Mossadu, takie jak funkcjonowanie Kidonu, „Mossadu w Mossadzie”, elitarnego oddziału wyspecjalizowanego w zabójstwach politycznych, który jest oskarżany o zamordowanie czterech irańskich fizyków pracujących nad programem nuklearnym Teheranu.
W książce pojawia się też wątek polski: to historia przekazania ambasadzie Izraela sławnego referatu Chruszczowa na XX zjeździe WKP(b), wówczas jeszcze tajnego, przez polskiego dziennikarza żydowskiego pochodzenia Wiktora Szpilmana-Grajewskiego, który romansował z sekretarką Edwarda Ochaba Łucją Baranowską.
Książka Melmana i Raviva to kawał sensacyjnej lektury, lepszej niż niejeden film akcji. Nie pretendują do tego, by odkryć to, czego odkryć się na razie nie da, lecz zbierają w całość wiedzę o świecie tajnych służb wystarczająco niepokojącą ze względu na to, jakie rządzą nim reguły. Albo kompletny brak reguł, jeśli ktoś woli.
Paweł Smoleński, „Gazeta Wyborcza”
To opowieść o wielkim teatrze, w którym aktorzy nie do końca mają świadomość, kto jest reżyserem i w jakiej grają sztuce. Widzowie nie zrozumieją tego tym bardziej, chyba że sięgną po przewodnik taki jak Szpiedzy Mossadu i tajne wojny Izraela.
Szymon Koziatek, histmag.org
Izrael od swego powstania w 1948 roku nieustannie przyciąga uwagą świata.
Ciągłe napięcia z sąsiadami, dwie wojny [1967,1973) oraz nieustanne konflikty z rozmaitymi organizacjami arabskimi, kwestionującymi istnienie państwa Izrael (OWP, Hezbollah, Hamas, Al Kaida), powodowały i powodują, że tajne służby tego państwa odgrywają istotną rolę w zapewnieniu jego bezpieczeństwa.
Wiele się ostatnio mówi o tajnych służbach Izraela, ich możliwościach, przeprowadzonych akcjach, determinacji i wyszkoleniu. Tajne służby Izraela uchodzą bowiem za jedne z najlepszych.
Szpiedzy Mossadu to pasjonująca lektura. Scharakteryzowano tu wszystkie istniejące służby państwa Izrael [nie tylko Mossad), działające od lat czterdziestych ubiegłego wieku niemal po dzień dzisiejszy. Opisane są kulisy brawurowych akcji – likwidowania liderów organizacji terrorystycznych, odbijania zakładników, tajniki pozyskiwania broni atomowej, dezinformacji i werbowania agentów. Po raz pierwszy poznajemy też ludzi, którzy owe służby tworzyli, stali na ich czele lub stanowili ich elitę.
To swoista kronika izraelskich działań wywiadowczych, którym zdaje się przyświecać motto: „Za nic nie przepraszaj, niczego nie żałuj, nigdy nie mów »nigdy« i »to niemożliwe«”.
generał Gromosław Czempiński
Dan Raviv (ur. 1954) – amerykański dziennikarz, absolwent Uniwersytetu Harvarda, korespondent stacji i24 News. Współpracował z cbs News oraz cbs Radio NetWork. Autor i współautor kilku książek, m.in. wydanej w Polsce ...A każdy szpieg to książę. Pełna historia wywiadu izraelskiego.
Yosef „Yossi” Melman (ur. 1950) – izraelski pisarz i dziennikarz. Urodził się w Polsce, w 1957 roku wyemigrował z rodziną do Izraela. Absolwent Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie oraz stypendysta na Harwardzie. W latach 1969-1972 służył w Siłach Obronnych Izraela. Przez dwadzieścia siedem lat pracował w dzienniku „Haaretz”. W 2013 roku dołączył do zespołu „The Jerusalem Post” oraz „Maariv”. Autor i współautor dziesięciu książek non-fiction, m.in. wydanych w Polsce ...A każdy szpieg to książę. Pełna historia wywiadu izraelskiego i Nuklearny sfinks. Iran Mahmuda Ahmadinedżada. Współtwórca serialu dokumentalnego o Mossadzie oraz konsultant i jeden z bohaterów dokumentu Zero Days. Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody im. Nahuma Sokołowa, najważniejszej dziennikarskiej nagrody w Izraelu.