Nowości książkowe

Franciszek Haber, Strofy istnienia. Wstęp: Beata Bednarz. Zdjęcie na okładce: Xiaokang Zhang / unsolash.com. Projekt okładki: Cyprian Zadrożny. Nakład autorski, bez miejsca wydania, 2024, s. 912.

 

 

Franciszek Haber – poeta i prozaik (autor ponad 40 ksią­żek poetyckich), żeglarz (j.kpt.ż.w.), dowodził żaglowcami i jachtami w wielu rejsach przez trzy oceany) – należy do pokolenia, które pamięta Lwów z wczesnego dzieciństwa, przyszedł na świat w mieście nad Pełtwią 1 lipca 1942 roku. Lektura dokonanego przez poetę wyboru, to fascynująca podróż przez zarówno kolejne światy zewnętrzne: natury, sztuki, kultury, jak i wewnętrzne doświadczenie człowie­ka. Te światy przenikają się, tworząc swoisty palimpsest. Uważny czytelnik od­czyta z niego pieśń o niezłomnej nadziei oraz szukaniu wytchnienia i natchnienia w oceanie, szumie lasu i morza, ptasim śpiewie, obłoku, w ciszy, malarstwie ge­nialnych artystów, zabytkach, urokliwych zakątkach Lwowa, Drohobycza i Wo­łyńskich Aten, w maleńkiej muszli wyrzuconej na plaży.

Morze oraz więź z jego żywiołem i tajemnicą, traktuje on jako wielki dar sprzy­jający odnajdywaniu siebie i sensu szybko upływającego życia. Afirmacja życia i jego bogactwa to jeden z najważniejszych motywów wypowiedzi lirycznej Fran­ciszka Habera. Jego poetycka filozofia interpretuje życie jako wieczne dążenie ku celom i wieczne odrzucanie już osiągniętych w imię nieosiągalnego ideału.

Podróże do różnych zakątków globu i odwiedzanie sanktuariów sztuki dają nie tylko wzrokowe impresje, lecz także duchowe. Nic dziwnego, że przemierzając kontynenty i oceany, autor pragnie dzielić się swoimi wrażeniami i refleksja­mi. Jego pisarstwo żywi się zmysłem ciągłości i przywołuje przeszłość, przede wszystkim przeszłość jakiegoś, w sposób szczególny ukształtowanego pod wzglę­dem historycznym i społeczno-obyczajowym, świata kultury. W tym zakresie pa­mięć Habera okazuje się obfita w wiadomości, odkrywcza i płodna, wyczulona na wielostronność i złożoność prawdy o konkretnym miejscu i czasie.

Za swoją działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania żeglarstwa, za osiąg­nięcia w dziedzinie twórczości artystycznej został uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2013) oraz medalem „Zasłużony Kultu­rze Gloria Artis” (2022).

Ze wstępu Beaty Bednarz