Krystyna Woźniak, Niebo pękało sierpniem. Opracowanie edytorskie: Czesław Ganda. Projekt okładki i opracowanie graficzne: Michał Bajsarowicz. Do grafik wykorzystano zdjęcia: Eugeniusza Henemana, Tadeusza Bukowskiego, Joachima Joachimczyka, Janusza Bryana oraz ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Korekta: Zofia Mikuła. Zdjęcie autorki na okładce: Czesław Ganda. Wydawca: Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Gorzowie Wielkopolskim, Gorzów Wielkopolski 2024, s. 72.
Ze wstępu:
(...) Te wiersze zamieszczone w książce Niebo pękało sierpniem są swoistym hołdem tym, którzy złożyli swoje życie na ołtarzu Ojczyzny. Dzisiaj zdarzają się głosy, że to był zryw niepotrzebny, że tyle ludzkich żyć zostało przedwcześnie zakończonych. Tyle głosów, ile poglądów i nie wiem, czy kiedykolwiek uda się nam – Polakom – dojść do wspólnego poglądu na to historyczne wydarzenie.
Wiersze Krystyny Woźniak są jednym z takich głosów, niezwykle osobistym i poruszającym. Poetka pokazuje tamte wydarzenia niemal fotograficznie. Każdy wers, to taki mały obraz, zdjęcie zrobione jakby przez samych uczestników walk. W tych wierszach wyraźnie czujemy, jak ważne dla poetki było napisanie tych wierszy. Z każdą frazą czujemy, co autorka odczuwa, jak zagłębia się w te wydarzenia, jakby chciała – a w zasadzie – ona tam jest – pośród powstańców...
Zastanawiałem się, czy jest jeszcze potrzebna taka poezja? Trzeba sobie jasno powiedzieć, że dopóki są ludzie, którzy pamiętają, którzy chcą pamiętać i mają taką wewnętrzną potrzebę pisania o tamtych czasach, to znaczy, że w naszym narodzie nie zostało zaprzepaszczone to, na co składa się nasza narodowa tożsamość. Bo przecież to ona wyznacza nam nasze obywatelskie powinności...
Andrzej Dębkowski
Krystyna Woźniak – rodowita warszawianka, od dwunastu lat mieszka w Gorzowie Wlkp. Autorka książek poetyckich Świt poprawia makijaż (2005) i Życiopis (2017). Laureatka wielu konkursów literackich. Publikowała w licznych antologiach i almanachach, w tym w prasie chicagowskiej i bułgarskiej. Jej wiersze można znaleźć także w „Mieście Literatów 2000++”.
Wiceprezes Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Gorzowie Wlkp. i członek Zarządu Rady Krajowej Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury. Od 2010 roku współorganizatorka Interdyscyplinarnych Warsztatów Artystycznych w Gorzowie Wlkp. W 2010 roku otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W 2023 roku została odznaczona Odznaką Honorową Miasta Gorzowa Wielkopolskiego za działalność kulturalną, a w 2024 roku Odznaką Honorową Związku Literatów Polskich.