Anna Pituch-Noworolska, Malowanie mgły. Redakcja: Danuta Sułkowska. Posłowie: Bolesław Faron. Fotografia na I stronie okładki: Mieczysław Wieliczko. Wydawca: Unia Polskich Pisarzy Lekarzy, Kraków 2023, s. 196.
Anna Pituch-Noworolska, urodzona w Krakowie lekarz pediatra immunolog kliniczny, profesor nauk medycznych.
Pisze od czasów szkoły średniej, ale debiutowała dopiero w 2006 roku tomem poezji Bukiety czasu. Potem opublikowała dalsze tomy poetyckie: Gotyk (2007), Jesienny księżyc (2009), Wiersze rozsypane (2012), Skrzynia pełna wiatru (2015), Portret z magnolii (2017), Krajobrazy dni (2021). Swoje próby prozatorskie wydała w formie zbioru opowiadań Gobeliny (2011).
Jej poezja jest refleksyjna, opisująca przyrodę i nasze ludzkie istnienie w przyrodzie, nieuchronność przemijania, emocje, tęsknoty i marzenia. Nie mówi o sobie, że jest poetą czy prozaikiem, określa siebie jako człowieka, który pisze. A używa słów w sposób precyzyjny i jednoznaczny, choć wiele pozostawia czytelnikowi do dopowiedzenia. Równolegle do poezji pisze opowiadania publikowane najczęściej w „Literacie Krakowskim”. Za opowiadania związane z zawodem lekarza otrzymała nagrody: I w dziedzinie prozy w konkursie: „Przychodzi wena do lekarza” (2019) oraz wyróżnienia w konkursie „Puls słowa” (2017, 2022).
Jest członkiem Związku Literatów Polskich i Unii Polskich Pisarzy Lekarzy. Od 2015 roku prowadzi warsztaty twórcze dla stowarzyszenia „Otwórzcie drzwi”, działającego na rzecz rozwoju psychiatrii i opieki środowiskowej.
Jej zainteresowania to historia sztuki, fotografia i podróże. Zafascynował ją okres średniowiecza (Gotyk i Gobeliny). Gdyby miała wybrać miejsce, które lubi najbardziej ze wszystkich swoich podróży, to byłaby to Toskania, której łagodny krajobraz, zabytki i historia pozwalają aktywnie odpoczywać. Wspomnienia z tych podróży można znaleźć w wierszach (Jesienny księżyc, Krajobrazy dni, Skrzynia pełna wiatru).