Andrzej Żor, Historia jako łańcuch dygresji. Redakcja i projekt okładki: Zespół Redakcji „Res Humana”. Korekta: Anna Dębogórska. Opracowanie graficzne: Jolanta Ostrowska. Wydawca: Redakcja „Res Humana”, Warszawa 2023, s. 424.
Napisanie tej książki wynika ze sprzeciwu wobec rozpowszechnianego w historiografii i publicystyce obrazu Polaków jako narodu o wyjątkowych, nadzwyczajnych cechach, skrzywdzonego przez okrutnych i moralnie ułomnych sąsiadów i przyglądającą się obojętnie Europę, narodu, który miał i ma szczególną rolę do odegrania w dziejach świata. Jeśli nadal będziemy w to wierzyć i uprawiać megalomanię narodową, nie wyzbędziemy się poczucia frustracji i nie wybierzemy mądrzejszych rozwiązań niż zrobili to nasi poprzednicy. Czasu na taką korzystną metamorfozę nie mamy zbyt wiele.
Książka, która dotyczy głównie wydarzeń rozgrywających się w XVIII i XIX wieku koncentruje uwagę wokół trzech kwestii: dominacja gospodarki agrarnej czy umocnienie kapitalizmu, a prościej ziemia czy fabryka jako główne źródło egzystencji i rozwoju, lojalizm czy opór wobec polityki zaborców, kooperacja czy konflikt w relacjach polsko-żydowskich.
Andrzej Żor – polonista, historyk i dyplomata, autor biografii Leopolda Kronenberga, Aleksandra Wielopolskiego, Jana Blocha i Jana Kantego Steczkowskiego, powieści i zbiorów opowiadań oraz tekstów publicystycznych koncentrujących się wokół polityki historycznej. Prezentowana książka jest trzecią z kolei publikowaną przez wydawnictwo „Res Humana”. W poprzednich latach ukazały się: Zapiski obłąkanego (2019) oraz O historii, kobietach i kotach (2022).