Nowości książkowe

 

Patrick McGilligan, Clint. Życie i legenda. Przekład: Ewa Penksyk-Kluczkowska. Przygotowanie okładki: Anna Slotorsz. Opieka redakcyjna: Robert Medina, Daniel Natkaniec. Adiustacja: Witold Kowalczyk. Korekta: Joanna Kłos, Małgorzata Matykiewicz-Kołodziej. Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Kraków 2021, s. 640.

 

 

Tego człowieka rozpoznaje się po jednej sylabie – bo jest tylko jeden Clint, prawdziwy amerykański samotny wilk.

Eastwood to jeden z największych sukcesów Hollywood. Pierwotnie znany z grania w westernach – od tego czasu pokazał jednak szeroki repertuar aktorski i udowodnił, że jest nie tylko utalentowanym odtwórcą ról, ale również wybitnym reżyserem. Poza pracą Clint słynie z silnej osobowości, nigdy nie kryje się ze swoimi poglądami. Kiedy ukazała się ta biografia, krytycy chwalili ją za rzetelność zebranych materiałów, a jej bohater wpadł we wściekłość do tego stopnia, że pozwał autora o 10 milionów dolarów; skutkiem pozwu był zakaz rozpowszechniania książki w Stanach Zjednoczonych. Ostatecznie sprawa zakończyła się bez kary.

Zaktualizowana książka Clint. Życie i legenda powstała na podstawie wyczerpujących rozmów z osobami bliskimi Eastwoodowi, dokumentów materiałów o produkcji zarówno jego najsłynniejszych filmów, jak i mniej znanych dzieł. To pozycja obowiązkowa dla szerokiego grona jego wielbicieli oraz dla wszystkich interesujących się historią Hollywood.

 

Jest symbolem. To wiemy. Jest gwiazdą – to wie każdy kinoman. To także polityk, biznesmen, aktor, reżyser, muzyk. Ale jaki jest naprawdę? Co ukrywa za stalowym błyskiem oczu – jakie sekrety? Autor książki próbuje się dowiedzieć, kim jest jedna z najbardziej ikonicznych postaci kina. Clint Eastwood. Człowiek legenda i tajemnica.

Karolina Korwin Piotrowska

 

Przebiegły i leniwy. Charyzmatyczny i niewierny. Świetny aktor i jeszcze lepszy reżyser. Jeśli kiedykolwiek obcięlibyście się dowiedzieć, jaki naprawdę jest Clint Eastwood, to właśnie teraz – czytając tę książkę.

Tomasz Raczek