Nowości książkowe

 

Radosław Sikorski, Polska. Stan państwa. Projekt okładki: Adam Pietrzyk. Fotografia na I stronie okładki: Maciej Stanik. Redakcja: Łukasz Pawłowski. Koordynacja projektu: Maciej Pietrzyk. Opieka redakcyjna: Bartłomiej Nawrocki. Opieka promocyjna: Maria Adamik-Kubala. Adiustacja: Witold Kowalczyk. Korekta: Bogusława Wójcikowska, Małgorzata Matykiewicz-Kołodziej. Opracowanie typograficzne: Dariusz Ziach. Wydawnictwo Znak, Kraków 2022, s. 412.

 

 

PO NIEMAL DWÓCH FATALNYCH W SKUTKACH KADENCJACH PIS-U RADOSŁAW SIKORSKI MÓWI „SPRAWDZAM!” I PYTA, W JAKIM STANIE JEST DZIŚ POLSKA.

Zamiast końca historii otrzymaliśmy koniec rzeczywistości, którą znamy. Wstrząsy – terroryzm, pandemia, załamanie gospodarcze i wojna – nie ominęły także nas. Polska wkracza w nową erę, borykając się z wewnętrznymi sporami, nepotyzmem i zaprzepaszczonymi szansami na rozwój. Bezsensowna walka z Unią Europejską zepchnęła nas na margines sceny międzynarodowej – i to w momencie, w którym bezpieczeństwo naszego kraju zostało zagrożone.

Radosław Sikorski – były minister spraw zagranicznych, europoseł i niestrudzony komentator rzeczywistości politycznej – bezlitośnie punktuje słabości i niekompetencję ekipy rządzącej. Jasno pokazuje, jak jej działania doprowadziły do osłabienia stabilności Polski oraz naszej pozycji na arenie międzynarodowej.

W ciętych, błyskotliwych tekstach piętnuje kolejne absurdalne decyzje, groteskowe polityczne szopki oraz rażące błędy, których konsekwencje będziemy odczuwać latami. Wskazuje też – nie zawsze łatwe czy oczywiste – drogi wyjścia z obecnej sytuacji.