Anne Applebaum, Koncern autokracja. Dyktatorzy, którzy chcą rządzić światem. Przełożył: Michał Rogalski. Redakcja: Hanna Trubicka. Korekta: Teresa Kruszona. Projekt graficzny okładki: Olivier Munday. Zdjęcie na okładce: javarman3/Getty Images. Opracowanie graficzne: Anna Wastkowska, ProDesGraf. Redaktorka prowadząca: Magdalena Kosińska. Wydawnictwo AGORA, Warszawa 2024, s. 228.
CO DZIŚ NAJBARDZIEJ ZAGRAŻA DEMOKRACJI?
NA CZYM POLEGA SIŁA AUTOKRATÓW
I JAK Z NIMI WALCZYĆ?
Wydaje się nam, że wiemy, jak wygląda państwo autokratyczne: na czele stoi złoczyńca, który kontroluje armię i policję. Wojsko i służby grożą społeczeństwu zastosowaniem przemocy. Wśród obywateli są podli kolaboranci i dzielni opozycjoniści.
Tymczasem w XXI wieku rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Dziś autokracja to nie jeden dyktator, ale skomplikowane sieci władzy. Skorumpowane firmy w jednym kraju współpracują z podobnymi firmami w innych krajach. Siły porządkowe jednego kraju mogą uzbrajać i szkolić analogiczne formacje innych państw, a propagandyści dzielą się zasobami i tematami, wbijając ludziom do głów te same zgrane motywy o rozpadzie demokracji, złej Ameryce i Unii Europejskiej.
Członków tego Koncernu Autokracja jednoczy bowiem nie ideologia, taka jak komunizm, ale pragnienie władzy, bogactwa i bezkarności.
W bardzo aktualnej i przejmującej książce Annę Applebaum – laureatka Nagrody Pulitzera, bestsellerowa autorka „New York Timesa”, publicystka „The Atlantic” – wzywa demokratyczne rządy oraz nas samych do fundamentalnej przemiany polityki i wartości, by zwalczać zagrożenia zupełnie nowego rodzaju.
Anne Applebaum. Dziennikarka, publicystka „The Atlantic”, bestsellerowa autorka „New York Timesa”. Pisarka specjalizująca się w historii komunistycznej i postkomunistycznej Europy, autorka książek Czerwony głód. Za żelazną kurtyną, Gułag, za którą w 2004 roku dostała Nagrodę Pulitzera. Zarówno Gułag, jak i Za żelazną kurtyną były nominowane do National Book Award. Autorka książki Zmierzch demokracji (2020) oraz współautorka książek Wybór (2021, z Donaldem Tuskiem) i Matka Polka (2020, z Pawłem Potoroczynem).
Była publicystką „The Washington Post”, zastępczynią redaktora naczelnego magazynu „Spectator” oraz korespondentką „The Economist” w Warszawie. Prowadziła wykłady na wielu uniwersytetach, w tym na: Yale, EIarvardzie, Columbii, Oxfordzie, Cambridge, Zuryskim i Humboldtów. Jest absolwentką Uniwersytetu Yale oraz London School of Economics. Dzieli swój czas między Polskę i Waszyngton.