Maria Magdalena Człapińska, Szpital nadziei. Redakcja: Maciej Andrzej Zarębski. Projekt okładki: Andrzej Jędrychowski. Korekta: Ludomira Zarębska, Bożena Janicka. Wydawca: Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne we współpracy ze Związkiem Literatów Polskich Oddział w Łodzi, Seria: Biblioteka Świętokrzyska nr 396, Zagnańsk 2023, s. 136.
MARIA MAGDALENA CZŁAPIŃSKA
Urodziła się we Włocławku, stolicy Kujaw. Po ukończeniu studiów stomatologicznych w Akademii Medycznej w Łodzi w roku 1976, związała się na stałe miejscem zamieszkania i pracą ze Zduńską Wolą. Początkowo pracuje w Zespole Opieki Zdrowotnej, a od roku 2000 w Centrum Stomatologii. W międzyczasie, w roku 1997 uzyskała specjalizację ze stomatologii ogólnej. Od wielu lat poza wykonywanym zawodem pasjonowała ją literatura.
Pisała wiersze, opowiadania i teksty krytyczne. Swoje pierwsze utwory literackie opublikowała w tygodniku Nad Wartą w roku 1986. Trzy lata później ukazał się jej tomik poetycki Pejzaże. Opowiadania: Z nurtem rzeki wydała nakładem własnym przy pomocy WDK w Sieradzu w roku 1992, zaś Matki i córki przy pomocy UPPL w roku 1994. Zbiór nowel zatytułowany Bez retuszu ujrzał światło dzienne cztery lata później. Tomik poetycki Dzień po dniu ukazał się w roku 2008, zaś w roku 2015 w Bibliotece Świętokrzyskiej tom Opowiadania. Jej utwory literackie znalazły się w szeregu almanachów wydawanych przez instytucje kulturalne w Warszawie, Łodzi, Tarnowie, Sieradzu oraz Zeszytach UPPL. Początkowo była związana z klubem literackim Topola, od roku 1993 należy do Unii Polskich Pisarzy Lekarzy (pełniła w niej w latach 2003-2019 funkcję sekretarza) oraz od roku 1999 do Związku Literatów Polskich. Od niedawna jest Przyjacielem Biblioteki Świętokrzyskiej. Jest laureatką regionalnych i ogólnopolskich konkursów literackich.
Oddawana do rąk czytelników książka Szpital nadziei Marii M. Człapińskiej jest poświęcona problemom związanym z egzystencjonalizmem, sensem życia i nieuchronnością jego przemijania.
Wydawca, Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne, którego członkiem od kilku lat jest dr Maria M. Człapińska, wyraża nadzieję, że ta 396. już pozycja Biblioteki Świętokrzyskiej zostanie ciepło przyjęta zarówno przez krytyków, jak i liczne grono czytelników.
Maciej A. Zarębski