Tadeusz Zawadowski, Senne mosty. Redakcja tomu: Łucja Dudzińska (97). Okładka, opracowanie typograficzne: Małgorzata Południak. Korekta: Agnieszka Nawrocka. Redaktor serii Biblioteka FONT: Łucja Dudzińska. Wydawca: FONT Poznań 2025, s. 64.
Tom Tadeusza Zawadowskiego Senne mosty tworzą wiersze o motywach wzajemnie się przenikających. Tom o nostalgii przemijania, o analizowaniu tego, co doświadczamy i doświadczyliśmy. Sen jest niezbędny, aby żyć, a jest tajemnicą wpisaną w biologię naszego życia. Może dlatego, że uważamy, iż stanowi granicę między tu a tam. Symbolizuje zapowiedź śmierci, jako preludium snu wiecznego, jako most łączący jawę z tymi, którzy znaleźli się po drugiej stronie. Senność, bezmiar snu z jego wizjami kojarzone są z marazmem, ciszą a w wierszach Zawadowskiego jest ruch, akcja, żywe wspomnienia przywołujące młodość, wspólne chwile. To wszystko jest naznaczone upływem czasu, który stanowi drogę raz dłuższą raz krótszą do celu, jedynego dla nas wszystkich.
Tadeusz Zawadowski sprawnie buduje most nad rzeką Styks. Senny most, który śnimy każdego dnia. W spektrum tego znajduje się nasz los, refleksje, nasze relacje, szczęśliwe i te mniej radosne chwile.
Szczerze polecam te wiersze, to remedium na oswojenie nieuchronności i pogodzenie się z nią.
Łucja Dudzińska
TADEUSZ ZAWADOWSKI – poeta, redaktor, krytyk literacki; urodził się 9.12.1956 roku w Łodzi, gdzie ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Łódzkim. Od 1981 roku mieszka w Zduńskiej Woli, gdzie współtworzył Klub Literacki „TOPOLA" oraz interdyscyplinarny Klub Twórczej Pracy „BEZ AUREOLI”. W roku 1997 Niezależna Fundacja Popierania Kultury Polskiej POLCUL FOUNDATION w Sydney (w kapitule zasiadali m. in.: Jerzy Giedroyć, Gustaw Herling-Grudziński, Jan Nowak-Jeziorański) uhonorowała go nagrodą za działalność kulturotwórczą. W roku 2014 został uhonorowany Nagrodą Literacką lanicius imienia Klemensa Janickiego, a w 2015 Nagrodą Ekspresjonistyczną Feniks im. Tadeusza Micińskiego oraz Super Cysiorem za całokształt twórczości literackiej. Jest członkiem Związku Literatów Polskich. Jest autorem ponad dwóch tysięcy publikacji w ogólnopolskiej, emigracyjnej i zagranicznej prasie literackiej. Swoje wiersze i teksty krytyczne publikował w ponad dwustu antologiach literackich. Były tłumaczone na języki: rosyjski, łotewski, chorwacki, bośniacki, serbski, słoweński, grecki, hiszpański, macedoński, francuski, niderlandzki, włoski i angielski. Jest laureatem około 250 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów literackich. Wydał 19 tomików poetyckich, w tym ostatnio: Kiedyś (2014) - Nagroda Literacka im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno i wyróżnienie XXXVII Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, Mrówka (2017), budzik z opóźnionym zapłonem (2019), dopóki budzik tyka (2020), raport z czasów zarazy (2021), ptaki spadające w niebo (2023).