Nowości książkowe

 

Izabela Wagner, Bauman. Biografia. Redakcja: Adam Michajłów. Projekt okładki: Tomasz Majewski. Ilustracja na okładce: Eamonn McCabe/Popperfoto // Getty Images. Korekta: Adam Osiński, Beata Wójcik. Indeks: Słowne Babki. Redaktor inicjujący: Bartłomiej Nawrocki. Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2021, s. 839. 

 

 

Głośna międzynarodowa biografia Zygmunta Baumana w końcu po polsku.

Dla jednych wybitny socjolog, twórca teorii płynnej nowoczesności i światowej sławy intelektualista. Dla innych – zdrajca i stalinista, który aktywnie kładł fundamenty pod budowę opresyjnego powojennego systemu.

Z Polski uciekał dwukrotnie: jako dziecko tuż po wybuchu II wojny światowej i jako wybitny nauczyciel akademicki w 1968 roku.

Z uniwersytetu usunęła go ta sama władza, której podobno tak gorliwie służył. Przez całe życie bronił idei, w które wierzył, a jego dzieła – niekiedy dojmująco pesymistyczne – zawsze miały w sobie pewnego rodzaju czułość i nadzieję.

Izabela Wagner, która jako pierwsza dotarła do niepublikowanych wcześniej prywatnych zapisków Baumana, wnikliwie analizuje kolejne wydarzenia z jego życia, próbując zrekonstruować, kim tak naprawdę był jako świadek i uczestnik historii. Z setek dokumentów, zeznań i świadectw wyłania się nie tylko portret człowieka wyjątkowego, lecz również obraz tego, jak z tą wyjątkowością my sami się obchodzimy.

Bauman. Biografia Izabeli Wagner ukazała się już po angielsku i portugalsku, a w przygotowaniu są kolejne wydania: hiszpańskie, koreańskie i chińskie.

 

Dr hab. Izabela Wagner, ur. 1964 – profesor socjologii w Collegium Civitas i badaczka w Institut Convergences Migrations w Paryżu, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Główną oś jej zainteresowań badawczych stanowią biografie. Doktorat z socjologii obroniła w paryskiej Ecole des hautes etudes en Sciences sociales w 2006 roku. Profesorka i badaczka wizytująca m.in. na Uniwersytecie Harvarda oraz na uczelniach w Nowym Jorku, Rzymie, Szanghaju, Paryżu oraz Strasburgu. Od 2016 roku mieszka na Sardynii, gdzie jako wolontariuszka pracuje w obozie dla uchodźców.