Marek Wołyński, Mój labirynt. Redaktor tomu: Magdalena Koperska. Projekt okładki: Andrzej Sznejweis. Zdjęcie autora: Miłosz Paździerski. Redaktor literacki: Harry Duda. Wydawnictwo ANAGRAM, Warszawa 2022, s. 72.
Marek Wołyński jest absolwentem PSKOiB w specjalizacji teatralnej we Wrocławiu (1980) oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu (1985). Debiutował w 1981 roku w prasie studenckiej. W latach 80. publikował m.in. w „Szpilkach”, „Radarze”, „Integracjach” i miesięczniku „Opole”. W 1986 roku został laureatem ogólnopolskiego konkursu Młodzieżowej Agencji Wydawniczej na książkowy debiut poetycki (zbiór „Ściszonym głosem”). W 1992 roku wydał w Opolskiej Oficynie Wydawniczej WERS zbiór wierszy „Arena”, a w 1999 roku ukazało się bibliofilskie, pierwsze wydanie „Miłosnego abecadła”. Od 1993 roku jest członkiem Związku Literatów Polskich.
Kilka lat temu – po 20-letniej przerwie – wrócił do pisania, wydając nakładem Wydawnictwa ANAGRAM zbiory wierszy: „Mój labirynt” (2017), „Miłosne abecadło” (wydanie II, 2018), „Moje legendy” (tomik wydany w 2019 roku został wyróżniony na liście „Książki dekady” portalu „Przeczytane. Napisane”) i „Pod ciężarem skrzydeł” (2020). W roku 2021 wydał (również w ANAGRAMIE) dwie książki zawierające felietony, zapiski dziennikowe oraz miniatury – „Na różne tony” i „Dookoła głowy”. Jego utwory ukazywały się ostatnio m.in. na łamach miesięczników „Odra”, „Śląsk” i „Akant” oraz w kwartalnikach „Liry Dram” i „Postscriptum”. Były też publikowane na portalach internetowych promujących literaturę piękną i w antologiach.
Okazjonalnie zajmował się i zajmuje także działalnością wydawniczą. Na początku lat 90. był m.in. wydawcą i redaktorem wydawniczego bestsellera „Stachura – biografia i legenda” autorstwa Mariana Buchowskiego (1992) oraz – wspólnie z opolską Rodziną Katyńską, jak też Reginą Podkówką-Bochnią, Aurelią i Tadeuszem Podkówkami – wydawcą książki „Szlakiem zbrodni. Ostaszków, Twer, Miednoje” autorstwa Harry’ego Dudy (1994).