Nowości książkowe

 

Zbigniew Niedźwiecki Ravicz, Daisy. Błękitna tożsamość. Projekt okładki: Janusz Kulawik. Grafika: Ewa Głogowska. Wydawnictwo Kaliny, Wrocław 2018, s. 250.

 

 

 

Zbigniew Niedźwiecki Ravicz – prozaik, dramaturg. Zadebiutował w 2004 roku. Książka, która zwróciła na niego uwagę zarówno krytyków, jak i czytelników, była powieść społeczno-obyczajowa „Grzech prze­milczenia”. Sporym zainteresowaniem cieszy się także zbiór opowiadań satyrycznych pt. „Przypadki małżeńskie”. W 2013 roku autor zadebiutował jako dramaturg, sztuką teatralną o Daisy von Pless. Spod jego pióra wyszło także wiele przedstawień dla dzieci i młodzieży. Pisarz jest członkiem Związku Literatów Polskich oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

 

„Daisy – błękitna tożsamość” to powieść o księżnej von Pless – ostatniej pani na zamku Książ i w Pszczynie. Książka powstała w oparciu o pamiętniki bohaterki oraz źródła historyczne dotyczące arystokracji europejskiej przełomu XIX i XX wieku. Oprócz walorów literackich, powieść zawiera sporą dawkę wiedzy na temat jednej z najbardziej znanych postaci okresu „belle epoque”. Chociaż świat książąt pszczyńskich zniknął już za symbolicznym horyzontem przeszłości, to jednak nie przestaje nas fascynować swoim blaskiem. Można się o tym przekonać z lektury książki.

Powieść została uhonorowana nagrodą Klemensa Janickiego (Ianiciusem) za wartości literackie i historyczne. 

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
1478120

Licznik odwiedzin

1384951
DziśDziś89
WczorajWczoraj306
W tygodniuW tygodniu89
W miesiącuW miesiącu7889
ŁącznieŁącznie1384951