Nowości książkowe

 

Dan Jones, Krzyżowcy. Epicka historia wojen o Ziemię Świętą. Przekład: Jan Dzierzgowski. Adaptacja okładki: Marcin Słociński. Opieka redakcyjna: Natalia Gawron-Hońca. Konsultacja merytoryczna: dr hab. Wojciech Mruk. Korekta: Grażyna Rompel, Joanna Kłos. Adiustacja: Witold Kowalczyk. Indeks: Tomasz Babnis. Wydawnictwo Znak Horyzont, Kraków 2020, s. 574.

 

 

„Idźcie więc po odpuszczenie grzechów waszych, pewni niezwyciężonej chwały Świętego Królestwa”.

Tak rzekł papież Urban II w 1095 roku, wzywając chrześcijan, by „ruszyli w drogę ku Grobowi Świętemu" i wyzwolili Jerozolimę, od stuleciu rządzoną przez muzułmanów. Apel papieża i obietnica odpuszczenia grzechów w zamian za podjęcie krzyża dały początek potężnemu konfliktowi religijnemu.

Autor przedstawia ten trwający przez blisko cztery stulecia konflikt między chrześcijaństwem a islamem z nietypowej perspektywy. Zamiast spisywać dzieje krucjat, przywołuje niezwykłe wydarzenia i tworzy z nich epicką opowieść. Tytułowi „krzyżowcy” to mężczyźni i kobiety, nie tylko chrześcijanie wschodni i zachodni, ale też wyznawcy sunnickiego i szyickiego islamu, Arabowie, Żydzi, Turkowie, Egipcjanie, Berberowie i Mongołowie – a nawet gromada Wikingów.

Dan Jones jest mistrzem popularyzowania historii. Posiada bezcenny dar snucia opowieści, od których nie można się oderwać, opartych na rzetelnej pracy naukowej.

Nigdy jeszcze epoka krucjat nie została przedstawiona w tak wyrazistych barwach i nigdy historii krzyżowców nie opowiedziano z takim rozmachem.

 

Przez stulecia chrześcijanie i muzułmanie żyli obok siebie – czasem w stanie wojny, a czasem w pokoju. Dopiero zajęcie Jerozolimy przez wojska chrześcijańskie w roku 1099 rozpaliło tlący się między nimi konflikt. Rozpoczęta się era krucjat – wojen religijnych trwających przez najbliższe kilkaset lat. Każda ze stron konfliktu zapamiętała go inaczej. Dan Jones dociera do wielu relacji i tworzy z nich swój pełny i wielowymiarowy obraz tej epoki, oddając głos także „niewiernym”.

 

Przejmująca i pełna werwy historia wypraw krzyżowych. Don Jona przedstawia imponujące grono postaci ze wszystkich zakątków krucjatowego świata, od wschodniego rejonu Morza Śródziemnego aż po południową Hiszpanię i od Bizancjum po Bałtyk. Łącząc barwny talent do opowiadania historii z bystrym okiem badacza potrafiącego wyszukiwać celne anegdoty, Jones przedstawia oryginalną i pełną życia – a zarazem precyzyjnie skonstruowaną – książkę o burzliwym konflikcie toczącym się w wiekach średnich, którego echa słyszymy po dziś dzień.

Jonathan Philips, wybitny znawca historii krucjat

 

Wspaniale opowiedziana przejmująca historia. Książka przenikliwa i inteligentna. Przedstawia szeroką panoramę zdarzeń, nie gubiąc perspektywy pojedynczych ludzi i budząc absolutny zachwyt.

Helen Castor, autorka Wilczyc i Joanny d’Arc

 

„Krzyżowcy” mnie zachwycili, dowiedziałem się z tej książki wielu fascynujących rzeczy. Dan Jones ukazuje nam prawdziwych ludzi uczestniczących w niezwykłych wydarzeniach.

Conn Iggulden, autor cyklu Zdobywca

__________
Dan Jones – brytyjski historyk, pisarz, prezenter telewizyjny i dziennikarz. Scenarzysta i prowadzący serii Netflixa pt. Tajemnice brytyjskich zamków. Autor m.in. bestsellerowej książki Templariusze. Rozkwit i upadek zakonu świętych wojowników. Mieszka w Surrey.

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
2223631

Licznik odwiedzin

1620453
DziśDziś114
WczorajWczoraj690
W tygodniuW tygodniu4148
W miesiącuW miesiącu38540
ŁącznieŁącznie1620453