Nowości książkowe

 

Kalina Kowalska, Bosy Karmel. Opracowanie graficzne i typograficzne: Jakub Żabiński-Sikorski. Zaułek Wydawniczy POMYŁKA, Szczecin 2021, s. 44.

 

 

Beata Golacik – wiersze publikuje pod pseudonimem Kalina Kowalska. Ukończyła teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz studia podyplomowe z zakresu nauk społecznych (Wyższa Szkoła Dziennikarska im. M. Wańkowicza w Warszawie) i HR (Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie). Nauczycielka w szkole średniej. Pracuje i mieszka w Świdniku.

Zajmuje się również publicystyką literacką – pisze felietony i komentarze recenzenckie do lektur. Prowadzi dwa blogi literackie: Blog kowalski i Beata Golacik – felietony. Publikuje m. in. w lubelskim „Akcencie”, raciborskim „Almanachu Prowincjonalnym”, pomorskim magazynie literacko-artystycznym „Latarnia Morska”, roczniku kulturalnym „Piosenka”. Umieszczona w antologii poetów lubelskich pod redakcją Bogusława Wróblewskiego „Lublin - miasto poetów” (2016). W 2013 roku otrzymała Nagrodę Artystyczną Burmistrza Świdnika.

Autorka tomików poetyckich: Za mną, przede mną (2011), Światło (2012, e-book 2016), Łupki (2013), Złodziejka głosu (2016 wydanie papierowe i e-book).

Strona autorska: http://beatagolacik.autorzy365.pl

 

Tytuł książki nawiązuje do postaci hiszpańskiej mistyczki św. Teresy z Ávili, reformatorki Zakonu Karmelitów Bosych, z którą autorka prowadzi w jednym z utworów dialog liryczny. „Módl się za mnie i mój bosy Karmel” – takie słowa w poincie wiersza zatytułowanego „Teresko” zdają się sugerować, że świat poezji jest dla autorki szczególnym rodzajem odosobnienia, zamknięcia – na podobieństwo zakonu klauzurowego, w którym realizuje się wyjątkowe powołanie.